Melyik országban tűnik el a legtöbb újságíró?

Térképen mutatjuk meg, az állam hol avatkozik be a szólásszabadságba a legdurvábban: ezekben az országokban tűnik el a legtöbb újságíró.

Világszerte nő az újságírók eltűnése

Augusztus 30-án volt az erőszakos eltűnések áldozatainak nemzetközi napja. Az erőszakos eltűnés ebben az esetben egy személy letartóztatását vagy állam általi elrablását jelenti. Majd ugyanezen hatóságok letagadják ennek elismerését. A lépést az ellenzék elhallgattatására és a terror terjesztésére használják.

A Statista oldalán Anna Flecken készítette az alábbi ábrát, amely kifejezetten az elmúlt 24 év során eltűnt médiamunkások számát vizsgálja. A Riporterek Határok Nélkül (RSF) adatbázisa szerint 2000 óta legalább 217 újságíró eltűnése lett jelentve. Ide tartoznak azok, akik állami és nem állami kötődésű csoportok miatt tűntek el.

Térképen az újságírók eltűnése

Mexikó az az ország, ahonnan ez idő alatt a legtöbb médiaszakember tűnt el, összesen 37-en. Ebből 31 folyamatban lévő ügy. Az RSF szerint további 152 médiaszakember halálát már igazolták Mexikóban 2000 és 2024 között, közülük hárman 2024-ben haltak meg.

35 esettel Szíria az az ország, ahol a második legtöbb médiaszakember tűnt el világszerte 2000 és 2024 között. Az eltűnések többsége (26) 2011 és 2014 között volt, öt emberről 2019-ben jelentették, hogy eltűnt.

A Szíriai Emberi Jogi Hálózat becslései szerint 2011 óta legalább 65 000 áldozata van az erőszakos eltűnéseknek Szíriában.

Christophe Deloire, az RSF főtitkára az eltűnések globális mintázatát kommentálta:

„Kína feltalálta a kikényszerített vakáció intézményét, Szíria tömeges eltűnéseket hajtott végre, Afrika pedig Dél-Amerikát másolta, amely sajnos úttörő volt az erőszakos eltűnésekben.”

„Ahelyett, hogy csökkenne, ez a barbár gyakorlat diverzifikálódik, elterjed az egész világon. Évről évre egyre több áldozatot hoz az újságírók és bloggerek körében. Elítéljük az ilyen bűncselekmények elkövetőit élvező büntetlenséget, valamint a demokratikus kormányok elkötelezettségének hiányát, hogy véget vessenek a bűncselekményeknek.”