Újraindult a háborúban lebombázott Oreo-gyár működése

Az Oreo a világ egyik legkedveltebb édessége, világszerte több milliárd ember fogyasztja a vaníliakrémes csokiostyát. Az édesség mögött álló Mondelez ukrajnai gyárát az orosz-ukrán háborúban bombázták le, mivel az az ország keleti részén helyezkedik el, ahol az invázió jelentős volt.

Nagykából két évvel a trostyanec-i üzem lebombázása után a cég bejelentette, hogy újrakezdődik az Oreo gyártása keleti szomszédunknál, miután az üzenet teljesen átépítették. Tavaly még csak részben, most azonban teljes kapacitással üzemel az édességgyár.

A Mondelez tevékenysége Ukrajnában

A Mondelez egy amerikai multinacionális élelmiszeripari vállalat, mely főként snackek, édességek és üdítőitalok gyártásáról ismert. A többek között az Oreo, a Cadbury, a Toblerone vagy a Milka mögött álló nagyvállalat ukrajnai gyárát sikerült teljesen átépíteni és újraindítani a termelést azok után, hogy közel két évig importálták az országba termékeiket.

A cég tájékoztatása szerint az ukrán gyárban előállított Oreo sütemények és egyéb csokoládék kizárólag az ukrán piacon és néhány posztszovjet országban, például Grúziában és Kazahsztánban kerülnek értékesítésre. Ukrajna szomszédjába, Oroszországba nem exportálják a termékeket, mivel a cégnek három gyára is van az orosz piacon, az értékesítés pedig töretlenül zajlik annak ellenére, hogy aktivitásták és alkalmazottak többször szólították már fel a befektetőket, hogy hagyják abba az orosz piacon történő értékesítést.

A részvényesek támogatják Ukrajnát

Habár a keleti régióban rendkívül kelendőek a Mondelez termékei és a háború kezdetén az orosz gyárak segítettek ellátni a posztszovjet térjék édesség-ellátását, mára az orosz entitás teljesen különállóvá vált önálló ellátási lánccal.

2024-re az oroszországi Mondelez befejezte az Európába történő exportot, a részvényesek pedig azon az állásponton vannak, hogy az oroszországi működést teljes mértékben el kell különíteni és egy új, független tanulmány készítését szavazta meg a részvényesek több mint 30%-a.

Oroszországban egyébként a Nestle, a Mondelez svájci riválisa is folytatta értékesítését dacára a háborús szankcióknak.

Mondelez kontra Nestle

A világ két talán legnagyobb befolyással bíró élelmiszeripari vállalata a Mondelez és a Nestle, melyek a tőzsdén is előkelő helyet foglalnak el. A svájci Nestle a világ legnagyobb élelmiszeripari vállalata a maga 275 milliárd dolláros piaci kapitalizációjával, az SWX-en jegyzett NESN részvénye jelenleg 95 svájci frankot (105 dollár) ér. Az amerikai rivális mindeközben a világ negyedik legnagyobb élelmiszeripari vállalata a maga 91 milliárd dolláros piaci kapitalizációjával, a Nasdaq-on jegyzett MDLZ részvény jelenleg 67 dollárt ér.

A Mondelez és a Nestle részvényének alakulása 2019-2024 között, forrás: TradingView

Ahogyan az a grafikonon is látszik, 2019-től 2022 szeptemberéig viszonylag magas korrelációjú együttmozgás volt megfigyelhető, azonban az ezt követő időszakban a Nestle jelentősen elmaradt a Mondelez által diktált emelkedésről. A svájci cég részvénye így a bő ötéves időszakot tekintve csupán 11,5%-os emelkedést produkált, míg amerikai riválisa közel 67%-os értéknövekedésen ment keresztül. Az Oreo egyébként 4 milliárd dolláros bevételt termelt egyedül a cég számára az előző üzleti évben.

Az élelmiszeripari részvények bár nem képesek akkora növekedésre, mint a tech-részvények, ugyanakkor stabilitásuk és magas osztalékfizetési rátájuk miatt érdemes diverzifikálni vele portfóliónkat.