Újabb ‘lakossági’ kriptobányászokat kapcsoltak le Oroszországban

Az orosz hatóságok közölték, hogy 500 kriptobányász berendezést foglaltak le a Bitcoin bányászat orosz központjában, Irkutszkban tartott razzia során. A TASS orosz hírügynökség szerint a kriptobányászok csoportja több mint 2,3 millió dolláros „kárt” okozott.

Az Orosz Föderáció irkutszki területért felelős nyomozó bizottsága július 19-én közölte, hogy a bányászati berendezéseket a dácsák és nyaralók „közösségének” tagjaihoz tartozó ingatlanokban találták meg.

orosz dácsa

tipikus orosz dácsa

A nyomozók szerint a bányászgépek „az Irkutszk területén található Ujutnoje dácsaközösség és Molodezsnoje nyaralófalu lakóié” voltak. A lakosok „az irkutszki terület polgárait ellátó elektromos hálózatokból” használtak áramot.

Bár a bányászok nem lopták el az áramot a hálózatból, állítólag „a háztartások számára kedvezményes tarifával fizettek az áramfogyasztásért. A közelmúltig az orosz hatóságok csak az illegális csatlakozásokkal áramot lopó bányászokat vették célba.

A kriptobányászat helyzete jogi szempontból még mindig nem rendezett Oroszországban, annak ellenére, hogy a közelmúltban erőfeszítéseket tettek az ipari méretű kriptobányászati cégek legalizálására és megadóztatására. Az áramszolgáltatók azonban arra panaszkodtak, hogy az ország számos részén nyomás alatt vannak a hálózataik az intenzív áramfogyasztás miatt. Ezen területek listáján Irkutszk is szerepel.

Múlt héten Vlagyimir Putyin is foglalkozott a kérdéssel, azt állítva, hogy az olyan régióknak, mint Irkutszk, szükségük van a kriptobányászok elleni fellépéshez szükséges hatóságokra.

Az orosz kriptobányászat boomja

Irkutszk Szibéria egyik legnagyobb városa. Lakosai az ország egyik legalacsonyabb villamosenergia-árát élvezhetik. A kriptobányászokat hagyományosan vonzza a régió a híres hideg tél miatt, amely ideális a hűtési költségek csökkentésére.

Putyin felvetette, hogy Irkutszk és más régiók úgy reagálhatnának erre a kihívásra, hogy bizonyos területeken betiltják a kriptobányászatot. Az elnök hozzátette, hogy a kormány számításai szerint a kriptobányászat az ország teljes villamosenergia-felhasználásának 1,5%-át teszi ki. Putyin fel is szólította kormányát, hogy gyorsítsa fel a kriptoszektor szabályozását. Bár közvetlenül nem foglalkozott a „tiltás” kérdésével, az orosz média kommentátorainak többsége úgy véli, hogy Putyin a szektor valamilyen formában történő legalizálását támogatja.

A most nyakon csípett bányászok valószínűleg „csalással” kapcsolatos vádakkal néznek majd szembe, miután „lakossági tarifás ‘szerződéseket’ kötöttek” az elektromos hálózatra való csatlakozásra.

Irkutszk

Oroszország kriptobányászati „fővárosa

A TASS energiaipari szakértőket idézett, akik szerint „az irkutszki régióban a kriptobányászatot 2019 óta széles körben gyakorolják”. A hírügynökség szerint az Irkutszki terület „Oroszország kriptobányászati ágazatának »fővárosává« vált”. Ez számos ipari szereplőt hozott a térségbe. Ezek a cégek magasabb (ipari) díjat fizetnek az energiájukért, de egyelőre nem adóznak a bevételük után.

A TASS azonban kifejtette, hogy forrásai szerint:

„A legtöbb bányász működése Irkutszkban illegális. Házakban, lakásokban, garázsokban, dácsákban és erkélyeken szerelik fel a berendezéseiket. Az általuk fogyasztott energiáért pedig lakossági tarifával fizetnek. Ezek a díjak alacsonyabbak, mint az üzleti vállalkozások általt fizetett díjak.”

A korábbi kormányzati ösztönzők között szerepelt egy olyan javaslat, amely szerint az áramszolgáltatóknak jogukban állna „levadászni” és megbírságolni ezeket a bányászati létesítményeket. Az orosz kriptoipari szereplők azonban azzal érvelnek, hogy az ágazatuk jogi státuszának megadása lehetővé teszi számukra, hogy pénzt pumpáljanak a hazai gazdaságba. Szakértők úgy vélik, hogy az orosz bányászok mintegy 90%-a a Bitcoinra koncentrál, kisebb számban bányásznak altcoinokat, például Litecoint is.