Újabb Ethereum frissítések jöhetnek Buterin javaslatai alapján
Vitalik Buterin elmagyarázza milyen új Ethereum frissítések jönnek a hálózaton a Dencun után.
Új frissítés vár az Ethereum rendszerére
Vitalik Buterin, az Ethereum társalapítója úgy véli, hogy az Ethereum skálázási frissítései innentől kezdve kisebb lépésenként történnek majd meg. Emellett szeretné magasabb szintre emelni a közösségi szabványokat, amit az ökoszisztéma projekteinek teljesíteni kellene.
A blobok hivatalosan is megérkeztek az Ethereum hálózatára köszönhetően a legújabb „Dencun” névre hallgató hard forknak. Így most már sokkal olcsóbban lehet tranzakciókat végrehajtani a hálózat 2. rétegű (L2) blokkláncain. Joggal érkezik most sokak felől a kérdés: mi lesz a következő lépés?
Vitalik Buterin, az Ethereum társalapítója csütörtökön közzétett blogbejegyzésében felvázolta a várakozásait, vagyis, hogy hogyan képzeli el az Ethereum tömeges elfogadását. Butalik külön kiemelte, hogy a fejlesztési hangsúly most eltolódott a L2 megoldások irányába.
Vitalik gondolatai az Ethereum 2. rétegű megoldásairól
Vitalik szerint az újonnan bevezetett EIP 4844 frissítés (más néven „blobok” megjelenése) jelentős mérföldkövet jelent az Ethereum skálázhatósága területén. Innen fogva a többi fennmaradó skálázhatósággal kapcsolatos fejlesztés már kisebb léptékben fog lezajlani egymás után.
A frissítés egy új, dedikált adatelérhetőségi teret hoz létre, ez a blobspace, vagy blobtér az Ethereum alaprétegén. Ezen az erre külön fenntartott helyen történik meg a 2. rétegbeli hálózatok kötegelt tranzakcióinak közzététele, a korábban megszokottnál sokkal alacsonyabb költséggel. A frissítés előnyeit élvező hálózatok közé tartozik többek között a Polygon, az Arbitrum és az Optimism is.
A blobok bevezetése után az Ethereum egyik következő célja az „adat-elérhetőségi mintavételezés” megvalósítása lehet. Ez egy hatékonyabb módszer a blobok ellenőrzésére, amely nagymértékben növelheti a hálózat blobterét is. Így lehetővé válik ugyanis a blobok számára, hogy másodpercenként nagyjából 1,33 megabájtnyi adatot dolgozzanak fel.
„Innen kezdve bevezethető az adatok elérhetőségének mintavételezése. A színfalak mögött növelhető a blob mérete, ráadásul mindez a felhasználók vagy alkalmazások közvetlen bevonása nélkül” – írta Vitalik.
Újabb hard fork jöhet, akár több is
Buterin szerint a következő skálázási cél a blob kapacitás növelése és a meglévő L2 megoldás javítása lesz. Ezek mindegyikéhez szükség lesz egy-egy hard forkra.
Itt az Ethereum frissítések következő tíz éve
A blobok megjelenésével és az L2 megoldások növekvő elterjedésével Vitalik hangsúlyozta, hogy a fejlesztőknek el kell kezdeniük olyan protokollok fejlesztését, amelyek megfelelnek a jelenlegi évtized szabványainak.
„Már nincs mentségünk, hogy kibújjunk a technológiai fejlődés alól” – írta Buterin. „Ma már minden eszközzel rendelkezünk, ami szükséges ahhoz, hogy egyszerre cypherpunk és felhasználóbarát alkalmazásokat tudjunk készíteni.”
Vitalik továbbra is támogatja a továbbgondolt funkciók fejlesztését az Ethereum alaprétegén. Mindent pozitívan fogad, ami egyszerűsíti a folyamatokat és csökkenti a hibakockázatot a 2. rétegű hálózatokon.
Az elmúlt hetekben Vitalik többféle módosítást is javasolt az Ethereum decentralizálására. Ez leginkább a nagyösszegű tokentulajdonsok kapcsán felmerülő centralizációs kockázat miatt került előtérbe. A proof-of-stake modell szerint ugyanis, aki több tokent birtokol, nagyobb befolyással is rendelkezik a hálózatra. Buterin megoldásai közé tartozik az új, könnyebben elérhető staking szintek létrehozása és szigorúbb pénzügyi szankciók kiszabása az igazán nagy bálnákra.