Új tőzsdét indít a kis- és középvállalkozásoknak Peking

Peking azon fáradozik, hogy a kínai vállalatok kínai tőzsdéken kezdeményezzenek részvénykibocsátást, London, New York vagy éppen Hongkong helyett. Az agenda jegyében Hszi Csin-ping elnök a minap egy új tőzsde alapítását jelentette be, ami elsősorban a kis és középes méretű innovatív hazai vállalatok kereskedési placca lenne.
Az új tőzsde ezzel harmadikként csatlakozna Kína másik kettő tőzsdéjéhez, a shanghaji SSE-hez és a sencseni SZSE-hez. A másik cél az új tőzsdével a kínai tőkepiacok megerősítése lenne, írja a Reuters, miután a kínai pénzfelügyeleteknek ukázba lett adva a magas vállalati adósságszintek megregulázása és a vállalati finanszírozás értékpapír alapúvá tétele.
Hszi egy nemzetközi expó videóbejelentkezése keretében tért ki az újonnan induló tőzsdére még csütörtökön, de kitért a grandiózus országokon átívelő Új Selyemút infrastruktúrális projektben résztvevő országok pénzügyi támogatásának fokozására is.
Hszi bejelentése után szinte azonnal a kínai értékpapír felügyelet kiadott egy jelentést, miszerint a Pekingbe tervezett új részvénytőzsde elsődleges feladata a struktúrális pénzügyi reformok segítése és a tőkepiaci rendszerek fejlesztése lesz.
A bejelentés egybeesik a tőzsdére készülő kínai vállalatok fokozatosan nehezedő listázási bajaival az Egyesült Államokban. Az amerikai pénzfelügyelet (SEC) ugyanis felfüggesztette az összes kínai vállalat IPO-kérelmét mindaddig, amíg nem hagynak jóvá egy amerikai típusú magasabb szintű auditálási rendszert, amit Peking vehemensen ellenez, írja a Financial Times.
A kínai vezetés az elmúlt hetekben több reformot is eszközölt. A fintech cégek hitelezését megzabolázását, a trösztellenességet és a személyes adatokkal való visszaélésekre irányuló kezdeti fellépések mára a gazdaság más ágaira is kiterjedtek, a telekocsi szolgáltatástól és oktatástól, át a játékiparon, egészen az élelmiszerszállításig. Hszi a beszédében kihangsúlyozta a „közös jólét” új irányelvet, ami az eddig életben lévő „vagyon újralelosztására” doktrinát váltja. A pártvezetés az új irányelvtől a kínai középosztály számának növelését várja.
Kapcsolódó cikkek:
- Miért rettegnek kimondani Kínában Hszi Csin-ping elnök nevét?
- Bezuhantak a kínai tech cégek részvényei a korlátozások miatt, a bitcoin jól járhat
- Kína újabb 18 milliárd dollárnyi amerikai államkötvényt adott el