Nagy változások jönnek a 3D nyomtatás világában

Az additív gyártás (Additive Manufacturing) egy olyan gyártási technológia, amellyel 3 dimenziós tárgyakat lehet készíteni úgy, hogy rétegről rétegre történő adjuk hozzá a különféle anyagokat. Ezek az anyagok nagyjából mindent lefednek, amit ismerhetünk, akár még emberi szövet is lehet a réteg. Kifejezetten gyorsan növekvő területről van szó, egyre több új belépő van, akik a már működő vállalatokkal együtt igyekeznek javítani a meglévő technológiákon. A RAPID + TCT 2024 nevű, június 25. és június 27. között Los Angeles-ben megrendezett szakkiállításon látottak alapján van most két új technológia, amelyre érdemes odafigyelni. Az additív gyártás legnagyobb észak-amerikai konferenciáján a Grid Logic által bemutatott poralapú forró izosztatikus préselés (HIP) és a Fugo Precision által bemutatott centrifugális 3D nyomtatás vitte a prímet.

Mindkét új, 3D nyomtatási technológia meglévő módszereket fejleszt tovább

A HIP technológia kötőanyag nélküli porokat használ zárt tartályokban, amelyeket a nyomtatandó mintának megfelelően tömörítenek és helyeznek el egy HIP eszözben, majd ezután jön a HIP folyamat. Ez egy gyakori utófeldolgozási lépés az additív gyártáson kívül is. De itt a HIP-et használják elsődleges módszerként, ami a tipikus porszinterezéses AM-nyomtatás fapados változatának tűnik. Kétségtelen, hogy nem a hobbinyomtatók pénztárcájához illeszkedő lesz az ára.

De elvileg lehetővé teszi a kerámia- és fémalkatrészek nyomtatását minimális porveszteséggel. Mert a porveszteség a jelenlegi poralapú szinterező nyomtatóknál komoly Achilles-ína. Ez tehát egy konzervatív megközelítés, nem helyezi új alapokra az additív gyártást.

A Fugo Model A nevet viselő nyomtatója viszont a centrifugális nyomtatás technológiájával igyekszik kitűnni. Ez 20 lézert használ, amelyek állítólag 30 µm-es pontosságot érhetnek el minden irányban, 1 mm/perc sebességgel.

Az SLA nyomtatókkal versenyez, ami azt is jelenti, hogy fotopolimerekkel dolgozik. De ahelyett, hogy FEP-fóliával és a földi gravitációval dolgozna, egy forgó dobot használ a saját gravitációs paramétereinek létrehozásához, egy beépített tisztító és keményítő rendszerrel együtt. Azt állítják, hogy ez a módszer 50%-kal kevesebb hordozót igényel. Miközben sokkal gyorsabban nyomtat, mint a vetélytárs kereskedelmi SLA nyomtatók. Az SLA nyomtatók egy lézert használnak, amely a folyékony műgyantát kemény anyaggá alakítják át. Illetve a fotopolimerek olyan fényaktivált gyanták, amely megváltoztatják tulajdonságaikat fény hatására. Aki nem annyira ismerős az additív gyártás világában, neki ez azért elég nehezen követhető téma lehet. Viszont az új ötletek azt mutatják, hogy olyan nyomtatási technológiák felé tartunk, amelyekből mindenki profitálhat.