Új módszerrel kémkedhetnek az okostelefonok felhasználói után, állítja egy amerikai szenátor
Ron Wyden amerikai szenátor arra figyelmeztetett, hogy több kormány is megfigyelheti az okostelefon-felhasználókat az alkalmazások push értesítésein keresztül.
Wyden az Igazságügyi Minisztériumnak szerdán írt levelében azt állította, hogy külföldi kormányok egy új módszer segítségével kémkedhetnek a felhasználók után.
A különféle alkalmazások a push értesítéseken keresztül figyelmeztetik a felhasználókat a beérkező üzenetekre és a friss hírekre. Ezek azok a hangjelzések vagy felugró értesítések, amelyeket a felhasználók akkor kapnak, ha például Messenger üzenetük érkezik, vagy ha a sportcsapatuk megnyert egy meccset.
Amiről azonban a legtöbb felhasználó nem tud, az az, hogy szinte minden ilyen értesítés a Google és az Apple szerverein keresztül érkezik. Ez a két óriásvállalatnak lehetőséget nyújt arra, hogy betekintést nyerjen a felhasználókhoz áramló adatforgalomba, ezzel lehetővé téve a kormányzati megfigyelést is.
Wyden arra kérte az Igazságügyi Minisztériumot, hogy „vonjon vissza vagy módosítson minden olyan irányelvet”, amely akadályozza a push értesítésekkel kapcsolatos kémkedés nyilvános megvitatását.
Az Apple és a Google is támogatja Wyden kezdeményezését
Egy közleményben az Apple úgy reagált a szenátor kezdeményezésére, hogy szeretnének több részletet megosztani a nyilvánosságnak arról, hogy a kormányok hogyan figyelhették a push értesítéseket.
„Ebben az esetben a szövetségi kormány megtiltotta nekünk, hogy bármilyen információt megosszunk.” – áll az Apple közleményében. „Most, hogy ez a módszer nyilvánosságra került, frissítjük az átláthatósági irányelveinket, hogy az ilyen jellegű kérdések is részletezve legyenek.” – tette hozzá a vállalat.
A Google közölte, hogy osztja Wyden „elkötelezettségét az iránt, hogy tájékoztassa a felhasználókat ezekről a kockázatokról.” Az Igazságügyi Minisztérium nem kívánt nyilatkozni a push értesítések megfigyeléséről, illetve arról, hogy megakadályozta-e az Apple-t vagy a Google-t abban, hogy beszéljen róla.
Az USA-val szövetséges kormányok állhatnak a megfigyelések mögött
Wyden a levelében említést tesz arról, hogy mind külföldi, mind pedig amerikai kormányzati szervek push értesítésekkel kapcsolatos metaadatokat kértek az Apple-től és a Google-től, hogy így az alkalmazások anonim felhasználóit konkrét Apple- vagy Google-fiókokhoz tudják kötni.
A szenátor forrása nem kívánta megnevezni az ügyben érintett külföldi kormányokat, de az Egyesült Államokkal szövetséges demokráciáknak nevezte őket. A meg nem nevezett forrás emellett kiemelte, hogy azt nem tudni, mióta gyűjtöttek információkat ilyen módon.
Az év elején egyébként egy francia fejlesztő, David Libeau azt mondta, hogy a felhasználók és gyakran a fejlesztők sincsenek tisztában azzal, hogy az alkalmazásaik push értesítéseken keresztül adatokat küldenek az amerikai techóriásoknak, és „adatvédelmi rémálomnak” nevezte őket.