Új lakható bolygót akar kolonizálni Elon Musk

A Space X vezérigazgatójának álma, hogy egy új ígéret földjét találja meg az emberiségnek. Egy nemrégiben készített tanulmány felkeltette a vállalkozó figyelmét, mivel úgy tűnik, hogy a Proxima b nevű exobolygó lakható.

Elon Musk arról álmodik, hogy olyan futurisztikus rakétákat hoz létre, amelyek képesek az embereket, a növény- és állatvilágot egy új bolygóra szállítani, amelyet otthonuknak nevezhetnek. Eddig a gazdag vállalkozó minden gondolata a Mars körül járt. A SpaceX vezérigazgatója ugyanis azt ígérte, hogy 2050-re egymillió embert küld a vörös bolygóra. Ők pedig a Musk által „modern Noé bárkáinak” nevezett járműveken utaznak majd. Most egy új tanulmány keltette fel Musk érdeklődését, és az az új föld, amit a vezérigazgató ígért, lehet, hogy már nem is a Mars lesz.

Az Amazing Astronomy a Twitteren tette közzé a NASA Goddard Institute for Space Studies tanulmányát a Proxima Centauri b, egy lakható exobolygóról. Elon Musk megosztotta a posztot, és így kommentálta: „Gyakorlatilag a szomszédban”. A SpaceX vezérigazgatója már többször beszélt arról, hogy a Marsra telepítené az emberiséget. Habár a Mars közel van, nem rendelkezik a Földön túli élet biztosításához szükséges feltételekkel. A Proxima Centauri b viszont igen.

Egyetlen egy probléma van: 4,224 fényévre van tőlünk. Nem egészen szomszédos Musk szerint, de jelenleg ez a Földhöz legközelebbi ismert naprendszeren kívüli feltételezhetően lakható bolygó. Ilyen távolság eléréséhez olyan technológiára lenne szükség, ami még nem létezik. A NASA 1977-ben indított Voyager 1 csillagközi űrszondájának például 80 000 évbe telne, mire elérné a Proxima Centauri b-t. A NASA laboratóriumaiban azonban már folyik a munka az űrutazás idejének csökkentésén. Az űrügynökség tudósai kifejtették, hogy az új szondák óránként 161 millió kilométeres sebességgel tudnának haladni, ami azt jelenti, hogy mindössze 20 év alatt érnék el az exobolygót.

Így néz ki az exobolygó

A Proxima Centauri b-t először 2016-ban fedezték fel, és azóta a csillagászok azt próbálják kideríteni, hogy az exobolygó élhető-e. A negyedik helyen áll a „Föld-hasonlósági index” (ESI) alapján, amely azt jelzi, hogy egy naprendszeren kívüli bolygó mennyire hasonlít a Földhöz. „Ikertestvérnek” nevezik, és mégis vannak különbségek – míg a mi bolygónknak körülbelül 365 napba telik egy teljes kör megtétele a Nap körül, addig a Proxima b-nek csak 11,2 napba telik a Proxima Centauri nevű csillaga körül, amely halványabb, mint a mi Napunk. A csillagászok becslései szerint tömege is körülbelül 1,3-szorosa a mi bolygónkénak.

Most az új tanulmány azt magyarázta meg: „A statikus óceánokat tartalmazó klímamodellek arra utalnak, hogy a Proxima b egy kis felszíni óceánnak adhat otthont”, ahogyan azt a szimulációk is mutatják. „Egy hipotetikus, óceánnal borított Proxima Centauri b a modern Földéhez hasonló légkörrel, lakható éghajlattal rendelkezhet, egy nagy kiterjedésű nyílt óceáni régióval”. Musk ambícióin túl azért is fontosak ezek az égitestek, mert a távoli jövőben valóban új „otthont” jelenthetnek az emberiség számára.