Egy új kutatás szerint karácsonykor nem nő az öngyilkosságok száma

Minden ünnepi időszakban újra felbukkan egy makacs tévhit a hírekben és a közbeszédben: hogy a téli ünnepek idején megugrik az öngyilkosságok száma. Azonban a Pennsylvaniai Egyetem Annenberg Közpolitikai Központja (APPC) által végzett, több mint 25 éves kutatás következetesen cáfolja ezt az állítást.

„Már több mint egy generáció óta elemezzük, hogyan jeleníti meg a hírmédia azt a téves hiedelmet, hogy az ünnepek alatt több ilyen tragikus eset történik” – mondta Dan Romer, az APPC kutatási igazgatója egy nemrégiben kiadott nyilatkozatában. „Ennek a mítosznak a makacssága azt sugallja, hogy nehéz megszabadulni attól, hogy az emberek képzeletében ilyen erősen éljen. A mítosz fenntartása semmilyen hasznos célt nem szolgál, sőt, akár káros is lehet azok számára, akik válságot élnek át az ünnepek alatt.”

Mit mutatnak az adatok?

A közhiedelemmel ellentétben a november, december és január hónapok valójában az átlagos napi öngyilkossági ráták legalacsonyabb szintjén vannak – derült ki az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) adataiból. 2023-ban a decemberi esetek aránya volt a legalacsonyabb az összes hónap közül, míg a legmagasabb arányt augusztusban mérték. Ez a szezonális trend más régiókban is megfigyelhető, például Ausztráliában, ahol a téli hónapok – amelyek az Egyesült Államokban nyári időszaknak felelnek meg – szintén alacsonyabb arányokat mutatnak.

„Ez megmagyarázza, miért alacsonyabb az esetek száma itt decemberben – ez leginkább a téli időszak beköszöntének köszönhető” – magyarázta Romer. „Pszichológiailag hajlamosak vagyunk a rövidebb és borongósabb téli napokat összefüggésbe hozni a tragédiákkal az Egyesült Államokban, de a valóságban ez nem így van.”

De mi a helyzet itthon?

Magyarországon sincs jelentős eltérés az ünnepi időszak alatt elkövetett öngyilkosságok számában. Statisztikák szerint a késő tavaszi és nyári hónapokban nő meg ugrásszerűen a tragikus esetek száma, míg a téli hónapokban az arány a legalacsonyabb értéket mutatja. Egyes kutatások szerint karácsony napján az esetek száma akár 15%-kal is alacsonyabb lehet az átlagnál. Ennek egyik magyarázata, hogy ilyenkor erősödnek a családi és társadalmi kapcsolatok, amelyek védőfaktorként hatnak a mentális egészségre.

Az ünnepek elmúlása utáni időszakban – különösen újév napján – tapasztalható némi emelkedés az esetek számában, amit a szakértők az ünnepek elmúlása utáni lelkiállapot változásával magyaráznak.

Az elmúlt évtizedekben jelentős csökkenés volt tapasztalható Magyarországon az öngyilkosságok számában. 1990 óta 61%-kal csökkent az esetek száma. A COVID-19 járvány hatására azonban ismét növekedés volt megfigyelhető: 2019-ben 1550, 2020-ban 1706, míg 2021-ben 1561 eset történt.

Az Európai Unióban 2020-ban Magyarország a második legmagasabb öngyilkossági aránnyal rendelkezett, 17,1 eset történt 100 ezer lakosra vetítve, Litvánia után.

A hibás tájékoztatás hatása

Az APPC legújabb elemzése szerint a 2023-24-es ünnepi időszak médiaközvetítéseinek 58%-a kapcsolatba hozta az ünnepeket a növekedéssel, ezzel tovább erősítve a téves narratívát, míg 42%-uk megcáfolta azt.

„Nincs szükség arra, hogy hamis benyomást keltsünk arról, hogy az ünnepek alatt több tragédia történik – ez akár járványhatást is kiválthat” – hangsúlyozta Romer. Ezért olyan szervezetek, mint az Annenberg Közpolitikai Központ, valamint a mentális egészségi szakértők ajánlják, hogy a témáról szóló beszámolók legyenek körültekintőek, és kerüljék a szenzációhajhászást vagy az ellenőrizetlen állítások terjesztését.

Szükség esetén van segítség

Az Egyesült Államokban a 988-as segélyvonalat hozták létre, amely azonnali támogatást nyújt a rászorulóknak. Magyarországon a 116-123-as Lelki Elsősegély vonal nyújt hasonló szolgáltatást. Ezek a forródrótok éjjel-nappal elérhetők, és életmentő segítséget jelenthetnek azok számára, akiknek szükségük van rá. Emellett más ingyenesen hívható, anonim telefonos segélyvonal is rendelkezésre áll azok számára, akik mentális krízishelyzetben vannak. Ilyen az Ifjúsági Lelki Elsősegély (IMSZ), amely a 137-00-os számon hétköznapokon 17 és 21 óra között elérhető, valamint a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány, amely a 116-111-es számon éjjel-nappal ingyenesen és anonim módon elérhető.