Új kriptotörvényeket dolgoz ki Írország

Az ír törvényhozók sürgősen készítik elő a digitális eszközökre és kriptovállalatokra vonatkozó jogszabályokat az Európai Unió pénzmosás és terrorizmusfinanszírozás elleni törvényei előtt, amelyeknek 2024. december 30-án kell hatályba lépniük.

Az Irish Examiner beszámolója szerint az ír pénzügyminiszter, Jack Chambers már felkérte a kabinetet a sürgős törvénytervezet elkészítésére, mivel az országnak az EU által meghatározott határidő előtt frissítenie kell a szabályozási keretrendszerét.

A 27 országot tömörítő Európai Unió pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelemről szóló törvénye kiterjed a kriptoszektorra is. Fontos azonban megjegyezni, hogy ez a törvénycsomag különbözik a kriptoeszközök piacáról szóló rendelettől, a MiCA-tól, amely részben az év elején lépett hatályba, a fennmaradó rendelkezéseknek pedig 2024 végéig kell életbe lépniük.

Míg a MiCA a kriptotranzakciók átláthatóvá tételére összpontosít, addig az új pénzmosás és terrorizmusfinanszírozás elleni törvények tovább erősítik az európai pénzügyi hírszerzők hatáskörét, lehetővé téve számukra a tranzakciók felfüggesztését. Az Európai Bizottság nyilatkozata szerint a pénzmosás elleni törvények „kiegészítik az egyéb szabályozásokat, például a MiCA-t.”

Az új európai törvények szigorúbb követelményeket írnak elő a tőzsdék számára a jelentéstétellel kapcsolatban, és a fizetéseket 10 000 euróban korlátozzák. Emellett előírják a nagy kriptotranzakciók nyomon követését is.

Írország a kriptovállalatok egyik kedvence lett

Írország egyre inkább az egyik legkedveltebb célponttá válik a kriptovállalatok számára, hogy létrehozzák európai bázisukat. Júliusig az ír központi bank 15 virtuális eszközszolgáltatót hagyott jóvá, köztük olyan nagy cégeket, mint a Gemini, a Ripple, a Paysafe, a MoonPay, a Kraken és a Coinbase. A kriptoszolgáltatók számának növekedése az országban azonban a pénzmosás kockázatával kapcsolatos aggodalmakat is felvetett.

„Fontos, hogy Írország, mint kis, nyitott gazdaság, virágzó pénzügyi szolgáltatási iparral, aktívan részt vegyen annak megakadályozásában, hogy pénzügyi rendszerét pénzmosási és terrorizmusfinanszírozási célokra használják.” – jegyezte meg az ír központi bank egy közleményben.