Új kaszt van kialakulóban? Már 16 kriptomilliárdos van a Forbes toplistáján

Semmi sem árulkodik jobban a sikerről és a hatalomról, mint a „milliárdos” szó. A milliárdosok klubjának bulija idén is folytatódik, a szupergazdagok és hatalmasok mindig is sokan voltak, de soha nem voltak még ennyien, és soha nem voltak még ennyire gazdagok, mint most.

Tovább nőtt a milliárdosok klubja, egyre több a kriptokirály a Forbes toplistáján

2025-ben is folytatódik a milliárdosok felemelkedése, derül ki a Forbes legújabb világ milliárdosai listából. A világon a történelem folyamán először több mint 3000 milliárdos él, 247-tel több, mint tavaly. A listán idén 16 olyan személy is helyet kapott, akik a kriptovalutáknak köszönhetik a hatalmas vagyonukat. Nézzük meg, kik ezek a kriptomilliárdosok és mi a sikerük titka.

2024 határozottan a kriptovaluták éve volt. Jóváhagyták az első Bitcoin ETF-et, megrendezésre került az első hivatalos kriptobál Washingtonban, beiktatták az iparág felé kacsingató Trumpot és leváltották a SEC kriptoellenes vezetőjét, Garry Genslert. Eközben az árfolyam látványos emelkedésnek indult, és először érte el a bámulatos 100 ezer dolláros értéket. A tendenciának köszönhetően egy új csoport tűnik fel a horizonton, a kriptomilliárdosok.

  • A Binance volt vezérigazgatója nyert a legnagyobbat
  • MiCA tiltás ide vagy oda, 4 milliárdost termelt ki a Tether
  • Kriptotőzsde alapítók az élvonalban
  • Megjöttek a befektetők, öntik a pénzt a kriptovalutákba
  • Még soha nem voltak ennyien és soha nem voltak ennyire gazdagok

A Binance volt vezérigazgatója nyert a legnagyobbat

A világ legnagyobb kriptotőzsdéjének volt vezérigazgatója a Forbes szerint hivatalosan is a világ leggazdagabb kriptomoguljának számít. Changpeng Zhao vagyona eléri a 63 milliárd dollárt, ami átszámítva mintegy 23 ezer 310 milliárd forint.

Changpeng „CZ” Zhao

CZ állítólag otthagyta a munkahelyét, eladta a házát, és mindent Bitcoinba fektetett. Úgy látszik, ennél jobb döntést nem is hozhatott volna, a 2017-ben alapított Binance a világ legfontosabb tőzsdéje lett, és hiába keveredett botrányba, mondott le a vezetésről és kapott börtönbüntetést, a vagyonát ezek szerint probléma nélkül sikerült megőriznie.

MiCA tiltás ide vagy oda, 4 milliárdost termelt ki a Tether

A kriptoipar második leggazdagabb embere nem egy közismert név, de a cége, a Tether igen. A hatvanéves Giancarlo Devasini az USDT stabilcoin-kibocsátó vezetője, és valószínűleg a cég legnagyobb részvényese. Vagyona állítólag 22,4 milliárd dollár körül van.

giancarlo Devasini

Giancarlo Devasini

A Tether tavaly 13 milliárdos nyereséget termelt, és jelenleg az európai MiCA szabályozás miatti kivezetések ellenére is a világ legnagyobb stabilcoinja, 144 milliárd dolláros piaci kapitalizációval. De ami a legmegdöbbentőbb, hogy a cég mindössze 100 embert foglalkoztat.

De nem csak Devasini járt jól, a cég korábbi vezérigazgatója, JL van der Velde, a jelenlegi vezérigazgató Paolo Ardoino és a főtanácsadó Stuart Hoegner is felkerült az idei milliárdosok listájára.

Kriptotőzsde alapítók az élvonalban

Zhao példáját látva gondolhatnánk, hogy kriptotőzsdét alapítani a digitalizáció és a blokklánc technológia korában egy kifizetődő üzlet, nem is lehetne jobban igazunk! Minden bizonnyal ezt gondolta Brian Armstrong és Fred Ehrsam is, akik 2012-ben közösen alapították a Coinbaset, amely ma az Egyesült Államok vezető kriptotőzsdéje.

A milliárdos ikertestvérek, Cameron és Tyler Winklevoss is jól döntöttek, miután társalapítóként elindították a Geminit, ami csak tovább növelte a vagyonukat. Helyet kapott a Tron alapítója, a 8,5 milliárd dollárral rendelkező Justin Sun is, aki a kriptoiparban betöltött szerepének és befektetéseinek révén komoly vagyont halmozott fel.

A milliárdosok gyakran költenek luxuscikkekre, ingatlanokra vagy műtárgyakra, de kevesen tesznek olyat, mint Sun, aki 6,2 millió dollárért (2,3 milliárd forintért) megvásárolt egy „műalkotásként” számontartott banánt. De ha ez nem lett volna elég, nem sokkal később a hongkongi luxusszállodában jóízűen meg is ette az értékes „műtárgyat”.

Megjöttek a befektetők, öntik a pénzt a kriptovalutákba

A kriptomilliárdosok utolsó kategóriája olyan különböző hátterű befektetőkről és vállalkozókról szól, akik felismerték a blokkláncokban rejlő potenciált, és nem haboztak vállalni a kockázatot. Néhányan, mint például a Ripple Chris Larsenje és a Stellar Jed McCalebje, saját blokkláncokat indítottak, míg mások, mint például Tim Draper, szigorúan kockázati tőkebefektetőként nyerészkedett a kriptovalutákon.

De a Forbes milliárdos listájának talán egyik legismertebb személyisége Michael Saylor, a Strategy elnöke, aki a hírek szerint 7,4 milliárd dolláros vagyont halmozott fel. Saylor az általa 1989-ben társalapított Microstrategy (azóta „Strategy”) szoftvercég vezetésével szerezte vagyonának jelentős részét.

MIchaelSaylor

Michael Saylor

A vállalkozás az elmúlt években a Bitcoin egyik legnagyobb felhalmozója lett, jelenleg több mint 528 ezer BTC-t birtokolnak, aminek értéke eléri a 45 milliárd dollárt. Saylor maga mintegy 17,7 ezer Bitcoinnal rendelkezik. Eladáson nem gondolkodik, állítása szerint csak egyre többet szeretne.

Még soha nem voltak ennyien és soha nem voltak ennyire gazdagok

Jelenleg 3028 milliárdos van a bolygón, ami 10%-os bővülés 2024-hez képest. Ezzel párhuzamosan a gazdagok vagyona is gyorsan duzzad, idén elérte a 16,1 billió dollárt, ami több, mint a világ összes országának GDP-je, Amerikát és Kínát leszámítva.

A milliárdosok globális vagyonának és számának alakulása

De a gazdagok között is vannak még gazdagabbak. A lista csúcsán 3 olyan ember áll, akinek vagyona 200 milliárd dollár feletti (Elon Musk, Mark Zuckerberg, Jeff Bezos). Eközben a 100 milliárd dollár feletti klubban jelenleg tizenöten vannak. A top 15 ember vagyona pedig többet ér, mint a lista legalsó 1500 milliárdosa együttvéve.

Kapcsolódó: