Új javaslattal állt elő Buterin a gas díjak csökkentésére
Vitalik Buterin egy találékony javaslattal szeretné korlátozni a hálózati gas díjakat. De az elemzők úgy vélik, hogy a döntésnek „nagyobb kihatásai” lesznek az Ethereum hálózatra. Ők Buterin ötletének egy alternatíváját javasolták.
Hogyan csökkentené Buterin a gas díjakat?
Vitalik Buterin az Ethereum Magicians fórumon hozta nyilvánosságra a javaslatát a hálózaton feldolgozott tranzakciós hívásadatokhoz kapcsolódó gas költségek csökkentésére. Bejegyzésében felhívta a figyelmet a megugró gas díjak jelentette jelentős kihívásokra, ideértve a data sharding implementálásának az időigényére.
Buterin azt a megoldást javasolja, hogy a blokkban lévő tranzakciós hívások teljes adatához korlátot rendeljenek. Hozzászólásából kiderült, hogy egy alternatív módszert is lehetne követni, amely nem jár korlát hozzáadásával, de ez biztonsági kihívásokat jelent.
„A hívásadat gas díjának 16-ról 3-ra való egyszerű csökkentése a maximális blokkméretet 10 millió bájtra növelné” – mondta Buterin. „Ez az Ethereum p2p hálózati réteg esetén példátlan mértékű igénybevétellel járna, és megnövekedne a hálózat megszakadásának a kockázata is.” Buterin azt állítja, hogy „1,5 MB elegendő lenne, miközben megelőzhető a legtöbb biztonsági kockázatot”.
Ha javaslatát elfogadják, a hálózat ütemezett hálózatfrissítést igényel. Ez megköveteli a bányászoktól, hogy leállítsák a tranzakciók blokkba való felvételét, amíg a hívásadat korlátot beállítják. Buterin megjegyezte, hogy a legrosszabb forgatókönyv egy „hosszú távú elméleti maximum -1 262 861 bájt 12 másodperces slotonként vagy -3,0 TB évente„.
Aggodalmak is felmerültek a javaslattal kapcsolatban
Az Ethereum fejlesztői aggodalmukat fejezték ki a javasolt hívásadat korlát ellen, mondván, hogy ennek számos messzemenő és nem szándékos következménye lehet az egész hálózat működésére nézve. Alex Krusz, egy lelkes fejlesztő, Buterin felvetésére úgy reagált, hogy az önkényes korlát helyett puha limetet kellene beállítani.
„Bár látszólag egyszerű döntésnek tűnik, de a hívás adat korlát bevezetése egy olyan architekturális döntés, amelynek nagyobb következményei vannak, mint pusztán egy gas díj állandó módosítása” – mondta Krusz. „Ha van egy beégetett korlát, miért ne lehetne puha korlátot is beállítani, vagy a teljes blokkméretre vonatkoztatni, nem pedig kifejezetten a hívásadatokra?”
Yoav Weiss, egy másik fejlesztő pedig utalt arra, hogy a javaslat negatívan befolyásolhatja a rollupokat, mivel nagy hálózati zsúfoltság esetén „a roll-up tranzakciókat folyamatosan hátra kell sorolni, és a feldolgozási gas díjak hiányát magasabb teljes díj fizetésével kell kompenzálniuk.”