Egy franciaországi aranybányában tonnaszámra bányászhatják az aranyat

Új aranylelőhelyet fedeztek fel Franciaországban, ami jelentős gazdasági előnyöket tartogathat nemcsak az ország, hanem egész Európa számára. A felfedezésre Limousin régió szívében bukkantak, és úgy tűnik, hogy a lelőhely hatalmas aranykészleteket rejt magában.

Bár a Côtes d’Armor, a Gard és a Pireneusok már régóta ismertek aranykitermelési tevékenységeikről, az új bánya a területileg az ország nyugati részén található Limousin régióban található. A kutatási terület Limoges, Brive, Périgueux és Angoulême városok között helyezkedik el, Chalard, Ladignac-le-Long és Jumilhac-le-Grand községeket is magában foglalva. Már korábban is kutattak arany után a térségben, és bár a bányászati műveleteket 2002-ben lezárták, máig úgy gondolják, hogy több tonnányi arany lapul a terület felszíne alatt.

Gazdasági kilátások

Thomas Poitrenaud geológus és az Arédiennes bányák elnöke elmondta: „Chalard falu az egyik legnagyobb francia aranybányászati körzet szélén található, amelynek minősége meghaladja a nemzetközi átlagot.” Ez alapján a bánya értéke milliókban mérhető, figyelembe véve, hogy ma egy kilogramm arany ára körülbelül 60 000 euró.

Miért fontos ez az aranybánya Európa számára?

Az Aurelius Resources, egy angol bányászati cég leányvállalata pár hónapja leszerződött Franciaországgal. Az öt évig tartó kutatás célja, hogy feltárják és kibányásszák a térségben található aranyat, emellett azonban más stratégiai fontosságú fémek, például ezüst, ón, réz, cink, ólom és nikkel után is kutatnak. Bizonyára mondanunk sem kell, hogy a projekt hatalmas gazdasági és geopolitikai jelentőséggel bír, mivel a globális nyersanyagok iránti kereslet növekedésével párhuzamosan csökkentheti Európa importfüggőségét, és hozzájárulhat az Unió energia- és ipari biztonságának megerősítéséhez.

Környezeti aggályok és kockázatok

Bár a felfedezés jelentős gazdasági előnyökkel kecsegtet, számos környezetvédelmi aggály is felmerült a kutatással kapcsolatban. A Stop Mines 87 egyesület levele szerint „a helyszínek, ha kiaknázzák őket, visszafordíthatatlanul szennyeződhetnek”. Az üzemeltetőknek ugyanis az szerződésükben meghatározott ötéves időkorlát miatt fel kell gyorsítaniuk a bányászati folyamatokat, ami miatt elképzelhető, hogy nem feltétlenül teszik meg a megfelelő óvintézkedéseket a környezetszennyezés csökkentésére.

A környezetvédők szerint az aranybányászat ráadásul jelentős mennyiségű vizet igényel, ami hosszú távú negatív hatásokat eredményezhet a helyi ökoszisztémában. Egy, a helyszín üzemeltetője által készíttetett tanulmány szerint a vízhasználat hatása ugyan jelentős, de „átmeneti”. Azonban gyakran ezek az ideiglenesnek tűnő hatások sokkal súlyosabb következményekkel járhatnak, mint amilyenekkel a kezdetekkor kalkulálnak.

Újra beindul az aranyláz?

Még korai lenne megmondani, hogy az új aranylelőhely felfedezése új aranylázat indít-e el, de az biztos, hogy az Európai Unió és Franciaország gazdasági kilátásait jelentősen befolyásolhatja. Amennyiben sikerül megfelelően kezelni a környezeti kockázatokat, az aranybányászat új lendületet adhat az európai gazdaságnak.

Ráadásul az új aranybánya felfedezése Franciaországban nemcsak gazdasági, hanem geopolitikai jelentőséggel is bír. Az elkövetkező években kiderül, hogy milyen hatással lesz a kutatás a helyi közösségekre és az európai aranypiacra nézve.

Ez a cikk is érdekelhet: Egy új, óriási aranybányát fedeztek fel