Egy állami tulajdonú olasz bank digitális kötvényeket tesztel a Polygon hálózaton

A kísérlet része volt az Európai Központi Bank által létrehozott kezdeményezésnek. A cél annak feltárása volt, hogy a blokkláncok hogyan könnyíthetik meg a központi banki pénzforgalom elszámolását.

Az olasz állami tulajdonú Cassa Depositi e Prestiti SpA bank végrehajtott egy 27,2 millió dolláros digitális kötvénykibocsátást a trilliárd dolláros Intesa Sanpaolo befektetési bankkal a Polygon hálózatán.

A tranzakció része volt az Európai Központi Bank által végzett kísérletnek, amelynek célja új megoldások azonosítása volt a blokkláncokon végrehajtott nagykereskedelmi tranzakciók központi banki pénzforgalmi elszámolására – magyarázta az Intesa Sanpaolo július 18-i közleményében.

Ez volt az első ilyen jellegű tranzakció, mióta Olaszország bevezette a digitális formában kibocsátott pénzügyi eszközök kibocsátását és forgalmazását szabályozó FinTech-rendeletet.

A Cassa Depositi 27,2 millió dolláros (25 millió eurós) kötvénye egy négy hónapos futamidejű – 2024. november 18-án lejáró – kötvény. Éves szinten 3,63%-os fix kamatot kínál és az Intesa Sanpaolo volt az egyetlen intézményi befektető a kísérletben.

Forrás: Intesa Sanpaolo

A készpénzforgalmat még aznap elszámolták az Olasz Nemzeti Bank “TIPS Hash Link” eszközén keresztül. Ez lehetővé teszi a blokkláncok és a hagyományos fizetési rendszerek közötti átjárhatóságot.

Ez a tranzakció azt mutatja, hogy a nyilvános blokkláncok hatékony technológiát jelentenek a pénzügyi intézmények számára, gyorsabbá és biztonságosabbá téve a tranzakciókat. Ez a technológiai változás nemcsak a kötvényekre, hanem minden eszközosztályra hatással lesz az elkövetkező években.

– mondta Niccolò Bardoscia, az Intesa Sanpaolo digitális eszközökkel való kereskedésért és befektetésekért felelős vezetője július 18-i LinkedIn-bejegyzésében.

Forrás: Eric Balchunas

Tokenizáció a jövő

A tokenizációt a BlackRock vezérigazgatója, Larry Fink is támogatta, aki szerint a jövőben minden részvény és kötvény blokkláncon fog mozogni. Nem mindenki osztja azonban Fink nézeteit.

A múlt hónapban Hilary Allen pénzügyi jogászprofesszor azt mondta az Egyesült Államok Kongresszusának, hogy a nyilvános blokkláncok túlságosan törékenyek ahhoz, hogy több billió dollárnyi valós értékű vagyontárgyat tokenizáljanak rajtuk, mivel rendkívül alacsony hatékonyságúak és nem képesek nagy tranzakciós volumeneket kezelni.

Eközben a Boston Consulting Group előrejelzése szerint a tokenizált eszközök piaca 2030-ra elérheti a 16 billió dollárt, míg a McKinsey tanácsadó cég ugyanerre az időszakra szerényebb, 2 billió dollárt jósol.

A 21Shares által a Dune Analyticsen összeállított adatok szerint több mint 89 milliárd dollárnyi tokenizált eszköz van a blokkláncokon. A Polygon 40,3 millió dollárral a negyedik helyen áll a blokkláncok között a tokenizált érték alapján. Csak az Ethereum, a Stellar és a Mantle van mögötte.