Miért vonzódunk még mindig az aranyhoz?
Az arany ára folyamatosan emelkedik, egyre több ember keres benne menedéket a globális bizonytalanságok közepette. De kik vásárolják, és hol tárolják a világ aranykészleteit?
Titkos páncéltermek világa
Zürichben, a repülőtér alatt egy titkos páncélterem rejti a gazdag ügyfelek vagyonát. Egon von Greyerz, az aranykereskedelem egyik ismert szereplője bemutatja, hogyan működik ez a világ. Az aranyrudak itt biztonságban vannak, mivel Svájc ideális helyszín a tárolásra: a világ aranykészletének 50-70%-a itt kerül finomításra.
A páncélterem szigorú biztonsági előírások mellett üzemel. A fémdetektorok és a fegyveres őrség mellett a riasztórendszer azonnal jelez a repülőtéri rendőrségnek. Von Greyerz szerint az aranyba való befektetés nem spekuláció, hanem biztosíték a globális gazdasági instabilitással szemben.
Sok páncélterem repülőtereken található, magyarázza von Greyerz, mivel ott magas a biztonsági szint és egyszerű az export. Svájc különösen előnyös helyszín, hiszen a világ aranyának 50-70%-át itt finomítják. Az ügyfelek aranyát közvetlenül a finomítóktól szerzik be, mindig frissen verve, és biztonságos tárolást biztosítanak számukra. A páncéltermek nem a cég tulajdonában vannak, így az ügyfelek bármikor ellenőrizhetik vagyonukat.
A biztonsági intézkedések szigorúak: útlevélellenőrzés, kódok és fémdetektorok sorozata vezet egy steril alagúton át a páncélteremhez. „Nem alkalmazunk fegyveres őröket a páncélteremben, mert a kevés, jól ismert személyzet megbízhatóbb” – jegyzi meg von Greyerz.
A terem látogatása során arany- és ezüstrudakat, valamint értékes érméket mutatnak be. Egy 12,5 kg-os aranyrúd jelenleg 880 000 fontot ér, míg egy Britannia érme értéke az elmúlt években a többszörösére nőtt, most több mint 2200 font. Von Greyerz hangsúlyozza, hogy az arany időtálló befektetés, amely biztonságot nyújt az ingadozó gazdasági környezetben.
A kereslet folyamatosan növekszik
2024-ben az arany ára 28%-kal nőtt, amit a geopolitikai bizonytalanságok és gazdasági kockázatok fűtöttek. Az emberek évezredek óta fordulnak az aranyhoz, hogy megóvják vagyonukat. A Royal Mint rekordszintű értékesítésről számolt be, mivel az aranyrudak és érmék kereslete megugrott. Egy 12,5 kg-os aranyrúd ára ma közel 880 000 font.
Nem csak a nagyon gazdagok fordulnak az arany felé, mivel az ára továbbra is szárnyal. Akár nagyban vásárolnak aranyrudakat, akár néhány száz fontért vesznek egy arany államkötvényt a nyugdíjbiztosításhoz, egyre többen és többen vagyunk. Üdvözöljük az új aranylázban. Tavaly a Royal Mint, amely aranyrudakat és -érméket vásárol és értékesít, „rekordévet” zárt az ügyfelek vásárlása tekintetében. Az aranyrudak értékesítéséből származó bevételek 153%-kal nőttek az előző évhez képest.
Andrea Ferrero közgazdász szerint az arany globális szerepének alapja ritkasága és hagyományos jelentősége. A 19. századi aranystandard idejétől kezdve az arany árfolyamstabilitást jelentett, és ma is a biztonságos befektetések szimbóluma.
A központi bankok 2024-ben világszerte 53 tonna aranyat vásároltak, jelezve, hogy az arany a nemzetközi pénzügyi rendszer fontos része maradt.
Hétköznapi befektetők tapasztalatai
A londoni Hatton Garden Metals családi vállalkozás egyike azoknak, amelyek hozzájárulnak az arany piaci forgalmához. Zoe Lyons vezető szerint ügyfeleik köre széles: néhány fontért aranyérméket vásárlóktól kezdve egészen a kereskedelmi mennyiségeket adó vevőkig. Az arany hosszú távú befektetés, amelyet a tulajdonosok értékmegőrzés céljából tartanak. Lyons szerint sok ügyfél nem bízik a bankokban, és inkább fizikai formában tárolja vagyonát.
Andy Reid is a vállalat rendszeres vásárlója. Egykori katona, jelenleg Merseyside-ban él, ahol egy helyi kávézót vezet, és motivációs előadóként dolgozik. Korábban minden megtakarított pénzét prémium kötvényekbe fektette, évente néhányszor vásárolt néhány száz font értékben. Az áttörést egy televíziós műsor, a Discovery Gold Rush hozta meg számára, amely észak-amerikai aranybányászok életét mutatta be. „Olvastam arról, hogy a földben lévő aranykészletek egyre fogynak, és hogy a modern technológia is egyre nagyobb igényt támaszt irántuk” – emlékszik vissza. Egy Costco-látogatás során azonban valami szokatlan ragadta meg a figyelmét: „Évek óta jártam oda, és mindig is feltűnt, hogy az üzletben egy üvegkioszkból árulnak aranyrudakat… Soha nem gondoltam, hogy a pogácsáimmal együtt aranyat is vehetek.”
Azóta Reid rendszeresen vásárol a Hatton Garden Metals-tól. Minden hónapban vesz egy aranyérmét, ha a hónap végén marad elég pénz a számláján. „Ez olyan dolog, amit kézben tarthatsz. Bármikor elővehetem a széfemből. És adómentesen tovább is adható.” A Britannia és a Sovereign érmék ugyanis törvényes fizetőeszközök, így mentesek a tőkenyereség- és örökösödési adó alól.
Reid két gyermeke, akik hat és tizenegy évesek, szintén részesülnek ebből az örökségből. „Szeretném, ha 20 vagy 30 éves korukban megkapnák az érméket. Nem nézem az árakat, amikor vásárolok, mert hosszú távon gondolkodom. Ha jövőre emelkedik az értékük, nem fogom eladni. Néha megmutatom nekik, hogy eddig mit gyűjtöttem, hogy lássák, milyen kézzelfogható eredménye van a megtakarításnak. Ez valóságosabbnak tűnik, mint a számlán lévő pénz.”
Reid tisztában van az aranybefektetések kockázataival. „Természetesen a piac összeomolhat” – mondja. „A 2008-as pénzügyi válság előtt vettem egy házat, és egyik napról a másikra elvesztettem 30 000 fontot. De nem aggódom túlzottan. Az árak mindig visszatérnek a történelem tanúsága szerint.” Az arany Reid számára több, mint egy befektetés. „Egy egyszerű északi srác vagyok, aki tizenévesen, képesítés nélkül csatlakozott a hadsereghez. Most aranyérmék vannak a széfemben. Ez valami különleges, amit nehéz szavakkal leírni.”
Rejtélyes vonzerő
Az arany különleges vonzerejét pusztán szavakkal nehéz érzékeltetni. A készpénzkötegek, részvények vagy akár egy darab réz aligha váltanak ki hasonló érzelmeket. Bár más fémek is csillognak, az aranyhoz hasonló érzelmi és gazdasági hatásuk nincs. Andrea Ferrero, az oxfordi Trinity College közgazdászprofesszora, korábban a New York-i Szövetségi Bank szakértője, így magyarázza: „Az arany univerzális értéke annak ritkaságában és kozmetikai célú felhasználásában rejlik.” Hagyományosan az aranynak kevés gyakorlati alkalmazása volt, de mára technológiai iparágakban – például processzorokban és chipekben – is egyre nagyobb szerepet kap.
Ferrero szerint a gazdaságtörténet is kulcsfontosságú az arany értékének megértésében. Az arany már Kr. e. 550 körül, Krózus lídiai király idején is fizetőeszközként szolgált. A 19. századi aranystandard rendszer pedig árfolyamstabilitást biztosított azáltal, hogy az aranyhoz kötötték a pénznemek értékét. Ferrero így fogalmaz: „Ennek a rendszernek az öröksége ma is él: az arany továbbra is a biztonság és fedezet szimbóluma.”
Politikai és kulturális hatások
Az arany iránti keresletet tovább növelték a közelmúlt geopolitikai eseményei. „Az ukrajnai háború és a közel-keleti konfliktusok jelentősen növelték a bizonytalanságot” – mondja Ferrero. Az Arany Világtanács adatai szerint a központi bankok 2024 novemberében 53 tonna aranyat vásároltak, ami az arany megbízhatóságát tükrözi. Ferrero úgy látja, hogy az arany olyan, mint egy „nukleáris bunker” – egy végső biztosíték a legrosszabb forgatókönyvekre.
Dr. Stephen Tuffnell történész a 19. századi aranylázak kulturális örökségét hangsúlyozza. Az akkori bányászok számára az arany a függetlenség és a gazdagság reményét jelentette, még akkor is, ha sokan csak szerény mennyiséget találtak. „Az arany körüli izgalom mélyen beágyazódott az angol-amerikai kultúrába. Az emberek számára az arany a gazdagság legtisztább szimbóluma” – mondja Tuffnell.
A történész szerint az emberek ma is gazdagságuk legtisztább formájaként tekintenek az aranyra, amely stabilitást nyújt a modern bizonytalanságokkal szemben.
Az arany iránti kereslet nem csökken: miközben a központi bankok folyamatosan növelik aranytartalékaikat, magánszemélyek számára is a biztonság, stabilitás és hosszú távú vagyonmegőrzés jelképe marad.
Az arany nem csupán befektetés, hanem kulturális jelkép is, amely az emberiség története során mindig a gazdagság és a biztonság szinonimája volt. Ahogy a modern gazdasági kihívások felerősítik az arany iránti keresletet, a fém nemcsak az elit, hanem a mindennapi emberek számára is vonzó befektetési formává vált.