Fényes tűzgömb világítja be az eget Portugália és Spanyolország fölött

Egy meteor száguldott át az éjszakai égbolton Portugália és Spanyolország felett. A jelenség kékeszöld tűzgömbként világította meg az eget.

Az észlelést az Európai Űrügynökség (ESA) is megerősítette. Az ügynökség spanyolországi Cáceresben található kamerái május 18-án, helyi idő szerint 18:46-kor rögzítették a tűzgömböt. Megerősítették, hogy a látványos jelenség egy meteor darabja volt, amely Spanyolország és Portugália fölött haladt el körülbelül 100 000 mérföld/órás sebességgel, vagyis körülbelül 65-ször gyorsabban száguldott, mint ami a Lockheed Martin F-16-os sugárhajtású vadászgépek csúcssebessége. Az ESA hozzátette, hogy a meteor valószínűleg az Atlanti-óceán fölött, mintegy 60 kilométeres magasságban égett el.

Az ESA spanyolországi kamerája fényes tűzgömböt rögzített Portugália egén május 18-án

A közösségi média felhasználói ezrével jelentkeztek az X-en, a Facebookon és a Redditen, hogy megvitassák a fényes tűzgömböt, és megosszák az erről készült lenyűgöző fotókat és videókat.

Az ESA azt írta az X hírfolyamán: „Az ügynökség tűzgömbkamerája tegnap este a spanyolországi Cáceresben észlelte ezt a lenyűgöző meteort! A Bolygóvédelmi Iroda már elemzi az objektum méretét és röppályáját, és igyekszik felmérni annak esélyét, hogy valamilyen anyag a felszínre került.”

Colin Rugg (X felhasználó) lenyűgöző felvételeket osztott meg a meteorról a hírfolyamán. Ezt írja: „Ez őrület! Az első jelentések szerint a kékes fény több száz kilométeren át száguldott az éjszakai égbolton. Egyelőre nem erősítették meg, hogy elérte-e a Föld felszínét, de egyes jelentések szerint Castro Daire város közelében hullhatott le. Más jelentések szerint közelebb volt Pinheirohoz.”

A Nova Portugal hír- és médiaszervezet is megosztotta a tűzgömbről készült felvételeket, amelyeket különböző helyszínekről készítettek.

„Tegnap este egy meteorit világította meg szikrázó kék fénnyel Portugália égboltját mindazon lakosok ámulatára, akik ez idő alatt kint tartózkodtak. Portugálok ezrei reagáltak az eseményre és posztoltak erről a közösségi oldalakon”.

Az ilyen „hullócsillagok” olyan anyagdarabok, amelyek nagyobb testekről, például aszteroidákról, üstökösökről, a Holdról vagy akár más bolygókról szakadnak le, és nagy sebességgel belépnek a Föld légkörébe. A súrlódás hatására ezek a meteoroidáknak nevezett darabkák (így nevezik őket, amikor az űrben vannak) fényesen izzanak, és meteorokká válnak arra a néhány másodpercre, míg a légkörben átrepülnek, izzó nyomot hagyva maguk után.

A csillagközi anyag 90-95%-a nem marad elég sokáig ahhoz a Föld légterében, hogy elérjen hozzánk. Ha egy meteoroid mégis eléri a földet, akkor azt általában por vagy nagyon apró részecskék formájában – ezt nevezzük meteoritnak.

A tűzgömbök különböző színeit és az általuk jelzett vegyi anyagokat bemutató illusztráció.

Ahogyan a különböző kémiai elemekből különböző színű tűzijátékok keletkeznek, úgy ennek a tűzgömbnek a színe is jelzi annak kémiai összetételét.

A tűzgömb élénk kék/zöld villanása magnézium égésére utal. A magnéziumot tartalmazó meteoritok egyik ismert típusa a „pallasit”, nagy olajzöld kristályokat tartalmaz; ez az olivin ásvány, ami a magnézium-vas-szilikát egy formája.

Bár a pallasitok eredete némileg rejtélyes, a tudósok úgy vélik, hogy az aszteroidák olvadásakor alakulhatnak ki, amikor a sűrűbb anyag a magba süllyed. A pallasitok az aszteroida fémes magja és szilikátos, olivinben gazdag köpenye közötti határon keletkezhetnek.

Ha ez így van, akkor a pallasitok révén a tudósoknak sok új ismerethez juthatnak arról, hogyan alakultak ki a Földhöz hasonló kőzetbolygók a Naprendszerben körülbelül 4,5 milliárd évvel ezelőtt.

Természetesen ez a meteorit még nem bizonyítottan pallasit, és a tudósok nem tudják, hogy valóban eljutott-e egy része a földre, bár az ESA szerint ennek a lehetősége a legjobb esetben is csekély.

Kétségtelen, hogy a Portugália és Spanyolország felett átsuhanó tűzgömb még napokig ad sok munkát a meteoritvadászoknak, akik olyan darabok után kutatnak, amelyek elérhették a földet.