Túlterhelt a Bitcoin-hálózat, fél millió tranzakció akadt el
A Bitcoin hálózata túlterheltté vált a meg nem erősített tranzakciók elmaradásával. Az átlagos megerősítési idő 10,2 perc felett mozog.
A Mempool szerint mintegy 560 000 tranzakció vár megerősítésre a Bitcoin protokollon, amelynek memóriahasználata 300 MB-on túl 1 GB-ra ugrott. A tranzakciós díjak egy ponton 20 satoshisra szöktek virtuális bájtonként (sat/vB).
Mi az a Bitcoin Mempool?
A Mempoolt felfoghatjuk úgy, mint egyfajta „várakozási helyet”, ahová azok az érmék kerülnek, amiket a tulajdonosuk átutal egy másik kriptotárcára, még mielőtt a tranzakció ténylegesen végbemenne. A bitcoin hálózata, hasonlóképpen a legtöbb kriptovalutához, PoW (Proof of Work) algoritmusokat használ a tranzakciók vezetéséhez. Ez azt jelenti, hogy az érméknek a mempoolban kell várakozniuk, amíg sorra nem kerülnek, hogy egy véletlenszerűen kiválasztott bányász hitelesítse a tranzakciót, és beépítse a validált adatokat a blokkláncba.
Torlódások a Bitcoin-hálózaton
A felhalmozódott tranzakciók problémájáról a neves kripto-riporter, Colin Wu és több, láncban dolgozó elemző is említést tett. Úgy vélik, hogy a Bitcoin-hálózat jelenlegi zsúfoltsága a közelmúltbeli “különleges satoshi keresős” őrülettel függhet össze, ami a meg nem erősített tranzakciók hátramaradásával jár.
According to mempool, there are currently more than 560,000 transactions to be confirmed on the Bitcoin network, the memory usage has exceeded 300 MB and reached 1GB, and the transaction fee once exceeded 20 sat/vB. This should be related to the Fomo caused by sats minting, which…
— Wu Blockchain (@WuBlockchain) September 7, 2023
A Rodarmor-féle satoshi osztályozás
A különleges satoshik folyamatos vadászata néhány hónapja vette kezdetét. Mivel az egyediséget a kriptoökoszisztéma kulcsfontosságú részének tekintik, a különleges satoshik utáni kutatás nagy port kavart a közösségben. Vannak piaci szereplők, akik már több mint két hónapja keresik őket.
A Bitcoin Ordinals protokoll megalkotója, Casey Rodarmor egy módszert dolgozott ki a különleges satoshik azonosítására és kategorizálására. Common, Uncommon, Rare, Epic, Legendary és Mythic csoportokra osztotta a satoshikat. A technika a Bitcoin-hálózat természetes, előre programozott eseményeit, például a blokkokat és a nehézségi szintek módosítását használja a satoshik osztályozásához.
A javasolt módszer a „Rodarmor Rarity Index” nevet kapta. Ezzel minden blokk legelső satoshi-ját “Uncommon”-nak nevezi, míg minden nehézségi-szint beállítás utánit “Rare” jelzővel lát el. Bár a ritka satoshik tartása jelenleg nem jár előnyökkel, Rodarmor úgy véli, hogy értékük attól függhet, hogy hol és mikor jelennek meg a Bitcoin-hálózatban. Az “Epic” jelző a felezés utáni első satoshikat illeti. “Legengary”-nak csupán a minden 6. felezés utáni első satoshit nevezik. A “Mythic”, azaz a mítikus satoshi pedig az elkölthetetlen genesis satoshi, amelyet maga Satoshi Nakamoto hozott létre.
Érdekesség, hogy a jelenlegi tranzakciós elmaradás nem befolyásolta jelentősen a BTC árát. A cikk írásakor a bitcoin 26 209 dolláron kereskedik, kis felfelé és lefelé irányuló mozgással.