Túlterheléses támadás érhette a Ripple hálózatot
Túlterheléses támadás érhette a napokban a Ripple hálózatot, melynek során 2 fontos node működésében is probléma állt be. A kérdéses node-ok, több mint 5 órán keresztül nem voltak képesek lekövetni a blokklánc legfrissebb, helyes állapotát. A probléma fennállása alatt számos kriptotárca ideiglenesen használhatatlanná vált, a tranzakciók pedig a többi, nem érintett node-on keresztül is csak a szokásosnál jóval lassabban tudtak végbemenni.
A Ripple hálózat fejlesztője a Ripple Labs már évek óta azzal hirdeti a hálózatot, hogy ez az egyik leggyorsabb, legoptimalizáltabb blokklánc ami csak létezik. Míg a Bitcoin blokklánc egy másodperc alatt átlagosan 5-6, a Ripple blokklánc akár 1500 tranzakciót is fel tud dolgozni. Ez kétségtelenül fontos előny, ha a kriptovaluták digitális fizetőeszköz funkcióját nézzük. A hagyományos fizetési módokkal összehasonlításképpen, a Visa 1700, a Mastercard több, mint 5000 tranzakciót dolgoz fel másodpercenként átlagosan. Tehát a Ripple számai már összemérhetők a fogyasztók által ténylegesen támasztott igényekkel. Ez persze továbbra sem oldja meg a magas tranzakciós költségek problémáját.
Nem teljesen biztos, de könnyen lehet, hogy szándékos volt
A túlterheléses támadás úgy történt, hogy ismeretlenek egyszerre rengeteg számú tranzakciót kezdtek el kezdeményezni a hálózaton. A problémát tovább fokozta, hogy nem csak az egyszerre kezdeményezett tranzakciók száma ugrott óriásit egyik pillanatról a másikra, hanem az egyszerre aktív felhasználók száma is. Ezáltal a hatalmas mennyiségű, egyesek szerint szándékosan rosszindulatú inputokat nem lehetett leszűkíteni egy csak néhány felhasználó által alkotott szűk körre.
A Ripple hálózat natív tokenje az XRP, de ennek ellenére más tokenek küldéséhez és tárolásához is lehet használni. Hasonlóképpen például az Ethereum hálózathoz. Ezt a funkciót pedig egyre több ismeretlen altcoin kezdte el kihasználni az utóbbi időben. A túlterhelés abból adódott, hogy neve nincs altcoinokat kezdtek el valakik tömegesen osztogatni véletlenszerűen választott felhasználók között, a Ripple hálózaton keresztül. Ebből következően tulajdonképpen még az sem egyértelmű, hogy szándékos túlterheléses támadás érte-e a Ripple hálózatot, vagy az egész csak a shitcoin boom nem várt mellékhatása, kicsit ahhoz hasonlóan, mint amikor lefagyott az Ethereum hálózat, mert annyian nyomtak egyszerre NFT tokeneket.
Az mindenesetre kiderült, hogy hasonló módon órákra kiüthető a Ripple hálózat, bármikor, egészen addig, amíg a fejlesztők nem találnak ki valamit a problémára.
( Forrás )