Túlélési útmutató hajótörötteknek: hogyan élj túl egy távoli szigeten?

A tengerjáró hajók luxusát élvezve ritkán gondolunk arra, mi történne, ha egy váratlan esemény következtében el kellene hagynunk a hajót és egy távoli szigeten találnánk magunkat. A fedélzetre nem vihetünk fel semmilyen kést vagy tűzgyújtót, ami segítene túlélni, így érdemes a hosszú hajóút előtt kreatívan felkészülnünk az ilyen helyzetekre.

Az első és legfontosabb kérdés: hogyan lehet túlélni? Két lehetséges út áll előtted: vagy a hajó roncsaiba kapaszkodsz, és reméled, hogy a mentőalakulatok időben rád találnak, vagy egy mentőcsónakban próbálsz menedéket találni. A modern tengerjáró hajókon egyébként többféle mentőcsónak is van, amelyek mindegyike nagyjából 300 ember befogadására alkalmas. Az utasok számára előre meghatározott gyülekezési pontok vannak, ahonnan a legénység vezeti őket a megfelelő mentőcsónakokhoz. Azonban a valóságban sok múlik a szerencsén és a helyzet alakulásán. Ekkor már nem sokat tehetünk a saját túlélésünk érdekében – életünk ugyanis a legénység és a segítségként érkező mentőhajók kezében van.

Mi van akkor, ha egy civilizációtól távoli parton kötöttél ki?

Ekkor a túlélési ösztönöd lesz a legjobb társad. Bár sem kést, sem tűzgyújtót nem vihetsz fel a hajóra, néhány kreatív megoldással mégis felkészülhetsz a legrosszabbra. Például, acélgyapotot és egy 9V-os elemet vihetsz magaddal. Az acélgyapot nagyon könnyen gyullad, ha az elem két pólusához érintve szikrákat generálsz, melyek lángra lobbantják azt. Ezután csak helyezd a gyújtós anyagok közé, és máris lesz tüzed.

A késpótlásra is van megoldás: egy vékony fémdarabot hozhatsz magaddal, amit egy kővel megélezhetsz, így halat tisztíthatsz vele, vagy más alapvető feladatokat láthatsz el. Emellett érdemes okosan csomagolni: cargo nadrágban elrejtheted a túlélőfelszerelést, mint például esőkabátot, alumíniumfóliát, zseblámpát, sípot, jelzőtükröt, elsősegélycsomagot, és néhány magas energiatartalmú élelmiszert.

Kapcsolódó: Több mint két hónapja tart a NASA űrhajósainak nyolcnaposra szánt küldetése

Ne feledd, hogy sós vizet nem ihatsz, mert attól gyorsabban kiszáradsz, mintha egyáltalán nem innál. Ha a ruhád átázik, sokkal könnyebben veszítheted el a testhődet, mintha teljesen meztelen lennél. A hipotermia pedig még mindig a legnagyobb gyilkos a vadonban – ezért szárazon kell tartanod magad. Az egyetlen ivóvízforrásod az eső lesz, ezért készen kell állnod arra, hogy azt összegyűjtsd. Az esőkabát két feladatot is elláthat: egyszerre tart szárazon és segít összegyűjteni az esőt.

Végül pedig a jelzőtükör használatával felhívhatod magadra a figyelmet, a repülőgépek ugyanis akár 16 kilométer magasságból is észrevehetik a visszaverődő fényt. A legfontosabb célod ebben a helyzetben, hogy kitarts addig, amíg a mentők megérkeznek. Az életben maradás kulcsa az előrelátás és a hidegvér megőrzése. Ezzel a hozzáállással és néhány praktikus eszközzel sikeresen átvészelheted a megpróbáltatásokat.

Forrás