A tudósok végre megerősítették, hogy mi van a Hold belsejében

Egy alapos vizsgálat megállapította, hogy a Hold belső magja valójában egy szilárd gömb, amelynek sűrűsége a vaséhoz hasonló.

A kutatók reményei szerint ez segít a Naprendszer történetének pontosabb megértéséhez, és eldönteni azt a régóta tartó vitát, hogy az égitest belső magja szilárd vagy olvadt.

A Hold belsejében

A Hold szerkezete már évszázadokkal az űrhajók megjelenése előtt is zavarba ejtette a csillagászokat. A 20. század elején a tudósok azon vitatkoztak, hogy a Hold csupán egy, a marsi holdakhoz hasonló sziklás objektum-e, vagy bonyolultabb belső geológiával rendelkezik. Most végre lezárulhat a vita.

A legújabb matematikai modellek szerint a Holdnak a Földhöz hasonlóan folyékony külső és szilárd belső magja van. A belső magot a vaséhoz hasonló sűrűségű fém alkotja, és átmérője körülbelül 500 kilométer, ami az égitest teljes átmérőjének mintegy 15%-a.

Ábra a Hold tulajdonságait mérő különböző műszerekről. Forrás: Géoazur/Nicolas Sarter

A kutatók további adatokat is gyűjtöttek, majd ezek alapján elkészítették a Hold jellemzőinek profilját. A profil tartalmazza a sűrűséget és a Földtől való távolság változását, valamint számos összehasonlítást. A belsejében a sűrűbb anyag a középpont felé esik, a kevésbé sűrű anyag pedig felfelé emelkedik. Arra is fény derült, hogy a mag nagyon hasonlít a földihez, egy külső folyékony réteggel és egy szilárd belső maggal.

Érdekes módon még 2011-ben a NASA tudósai által vezetett csoport hasonló eredményre jutott, amikor az Apollo-adatokon alapuló szeizmológiai módszereket használtak a holdi mag tanulmányozására. Bizonyítékot találtak egy szilárd belső magra, amelynek sugara körülbelül 240 kilométer, sűrűsége körülbelül 8000 kilogramm köbméterenként. Az a tény, hogy a két tanulmány két különböző technikát alkalmazva egybevág, még hitelesebbé teszi ezt a következtetést.

A belső működésének mélyebb megértése segíthet a tudósoknak abban, hogy tovább fejtsék a Hold geológiai rejtélyeit, például azt, hogy mi történt az egykor hatalmas mágneses mezővel. Már nincs mágneses mezeje a Holdnak, de a kőzetminták alapján egykor a Földével vetekedő mágneses mezővel rendelkezett.

Ahogy a kormányzati ügynökségek és az űrkutatási magáncégek egyre több holdi küldetésre készülnek, az új adatok ígérete a horizonton van.

Érdekelhet: