Tudni szeretnéd kik irányítják a világot? Egy bank, amely az ujja köré csavarta a világot
Mi a közös a korábbi olasz, egyiptomi és ausztrál miniszterelnökben, a volt amerikai pénzügyminiszterben, a Bank of England korábbi igazgatójában, a Repsol energiacég alapítójában és egy NFL csapat tulajdonosában? Egyszerű: mind a Goldman Sachs banknál kezdték.
A vérszívó tintahal, azaz a Goldman Sachs
A Goldman Sachs New York-i központú multinacionális befektetési bankot 152 évvel ezelőtt alapították. S bár akkor még talán nem a világuralomra törtek, mára szépen behálózták a teljes földgömböt. Legyen szó a világ minden táján megtalálható irodáiról vagy jelenlegi több, mint 40 ezer alkalmazottjáról, a Goldman mindenhol és mindig ott van. De néhányan az alumnuszok közül igazán messzire vitték, és egyértelműen főszerepet játszottak és játszanak ma is a világ pénzügyi és politikai mozgatórugóinak rendezgetésében.
Matt Taibbi mára már széles körben elhíresült Rolling Stones magazinnak írt cikkében egyszerűen „vámpír tintahalnak” nevezte a Goldman Sachs birodalmát. „A világ legerősebb befektetési bankja olyan, mint egy vámpír tintahal, amely az emberiség arcára tapad, és könyörtelenül szívja a vérét bárminek, aminek kicsit is pénzszaga van”, írta Taibbi 2010-ben. S bár megfogalmazása kissé drámai, az igazságtól nem is áll olyan messze.
Taibbi cikke óta több, mint egy évtized telt el, de a Goldman Sachs korábbi partnerei és dolgozói továbbra is mindenhol megtalálhatók: a nemzetközi pénzügyi világban, a politikában, a törvényhozásban, a médiában és a sportban is. Egy kifejezetten hosszú listát már a Wikipédián összegyűjtve is megtalálhatnak az érdeklődők – mostani cikkünkben pedig ebből mazsoláztuk ki a legérdekesebbeket.
A Goldman Sachs hálózata nem ismer határokat
Európából indítjuk utunkat, itt pedig elsőként Mario Draghit kell megemlítenünk. Draghi 2011 és 2019 között az Európai Központ Bank elnökeként szolgált, majd 2021-től már otthonának, Olaszországnak miniszterelnökeként folytatta pályafutását. Az EKB elnökeként az eurózóna krízise alatt igazgatta a szervezetet. 2014-ben pedig a Forbes a világ nyolcadik legbefolyásosabb emberének választotta.
De Romano Prodi, az 1996-1998 és 2006-2008 között olasz pénzügyminiszterként szolgáló „professzor” is a Goldman Sachsnál kezdte. Ő aztán szintén az európai politikai életet igazgatta, hiszen 1999 és 2004 között az Európai Bizottság elnöke volt.
A Goldman Sachsnál dolgozó, majd államvezetővé váló férfiakból nincs azonban itt sem megállás. Malcolm Turnbull 2015 és 2018 között volt Ausztrália miniszterelnöke, Ziad Bahaa-Eldin pedig Egyiptomot vezette 2013 és 2014 között.
Mark Carney 2008 és 2013 között a Bank of Canada kormányzójaként szolgált, majd 2013-tól a napjainkig a Bank of Englandnél lát el hasonló szerepet. Petros Christodoulou 2012 óta a görög nemzeti bankot vezeti Goldman Sachs alumnuszként.
Goldman partnerek az amerikai politikában
De az amerikai politikai életet is bőven átszövi a Goldman Sachs volt partnereinek és dolgozóinak hálója. Gary Cohn a National Economic Council 11. igazgatója volt, illetve Donald Trump vezető gazdasági tanácsadójaként is dolgozott 2017 és 2018 között. Ő a Fehér Ház segítése előtt csaknem 25 évet húzott le a Goldman Sachsnál. (Érdekesség, hogy jelenlegi befektetései a kiberbiztonság, a blokklánc technológia és az orvosi technológiában érdekeltek.) De Steve Mnuchint sem hagyhatjuk ki a listánkból. Ő Trump alatt a 77. amerikai pénzügyminiszterként szolgált szintén volt Goldman Sachs partnerként.
Stephen Friedman az 5. elnöke volt a National Economic Councilnak, majd George W. Bush és Barack Obama tanácsadójaként is dolgozott. (Mai második funfact, hogy Friedman fia az a David Benioff, aki a Trónok harca sorozat egyik készítőjeként híresült el.) Rajtuk kívül még a 10 napig a Fehér Ház kommunikációs igazgatójaként dolgozó Anthony Scaramucci is a Goldmannél kezdte, illetve az amerikai EXIM (Export-Import) bank vezetője is volt.
A politikai élet mellett a média és a sport világában is képviselik magukat a volt Goldman dolgozók. Mark Gilbert volt Major League Baseball játékosként lett befektetési bankár, majd Obama egyik fő adománygyűjtőjévé vált, később pedig új-zélandi nagykövetként is szolgált. David Tepper egy befektetési alap menedzselése mellett a Carolina Panthers NFL csapata és a Charlotte FC Major League Soccer klubjának tulajdonosa.
Valószínűleg már sokan rájöttetek a cikk végére: a lista nem, hogy nem itt ér véget, igazán még bele sem kezdtünk abba, hogy mi mindent csinálnak a Goldman Sachs volt és jelenkori dolgozói a világban. Taibbi cikkét mindenképpen érdemes elolvasni; ebből ugyanis rögtön láthatjuk, hogy a Goldman 152 éves történelmében hogyan segítette elő a bankóriást tintahal hálózata a túlélésben – és a meggazdagodásban.