Trump után a lengyel elnökjelölt is bitcoin-tartalékot hozna létre
Az országok esetleges bitcoin-tartalékainak létrehozása mögött több motiváció is lehet, amely politikai, gazdasági és stratégiai célokat elégíthet ki. Az ötlet az aranytartalék mintájára az értékmegőrzés és a gazdasági stabilitás szempontjából nem egyedülálló. A MicroStrategy és Salvador után egyre több vállalat és kormány nyit a bitcoin és a kriptovaluták adaptációja felé.
Slawomir Mentzen, lengyel elnökjelölt, esetleges megválasztását követően 2025-ben bitcoin-tartalékot hozna létre. Donald Trump stratégiáját tükrözve a lengyel jobboldali politikus is bitcoin-barát stratégiát kíván megvalósítani, mielőtt túl késő lenne.
A kriptovaluta-barát lengyel elnökjelölt
Slawomir Mentzen, 37 éves, jobboldali lengyel politikus, november 17-én az X-en tett közzé egy nyilatkozatot, melyben pro-kriptovaluta beállítottságáról tett tanúbizonyságot. A lengyel elnökjelölt arról beszélt, megválasztását követően Lengyelország számára kriptovaluta-barát politikát valósítana meg, melynek egyik eleme a stratégiai bitcoin-tartalék létrehozása lenne.
A lengyel bitcoin-tartalék gondolatáról Lech Wilczynski, a Swap.ly kriptovaluta-tőzsde vezérigazgatója, így nyilatkozott:
„A stratégiai bitcoin-tartalékról szóló törvénytervezet használható és megállja már most a helyét. Nincs értelme várni. Ahelyett, hogy értelmetlen törvényjavaslatokat fogadnánk el, már most kell tenni a digitális eszközök adaptációjáért, mielőtt az túl késő lenne.”
A lengyelországi elnökválasztások 2025 májusában lesznek. Mentzen jelentős népszerűségre tett szert, különösen a jobboldali szavazók körében. Alapvetően Lengyelországban ugyan nincs központilag elfogadott kriptovaluta-politika, a lengyel hatóságok támogatják a blokklánc-technológia kutatását és a befektetések szabályozott kezelését. Lengyelország általánosságban az Európai Unió kriptovalutákkal kapcsolatos szabályozásait követi, különös tekintettel a MiCA-t, melynek célja egységes keretrendszert biztosítani az EU-n belüli kriptovaluta-tevékenységekre.
A bitcoin-tartalék ötlete
Az országok és vállalatok bitcoin-tartalékáról először Michael Saylortól, a MicroStrategy technológiai vállalat, első emberétől hallhattunk. A bitcoin-maximalista és vállalata közel 280 ezer BTC-t halmozott fel az elmúlt években, ezzel utat mutatva a vállalatok és kormányok számára. A Bitcoin (BTC) korlátozott jellegénél fogva hasonlóan működik az aranyhoz, decentralizált jellege pedig csökkenti a függést a központosított intézményektől és eszközöktől.
A 2008-as pénzügyi válságot követő bizalomvesztés során előtérbe kerülő eszköz a gazdasági diverzifikáció és a technológiai előrelépés mellett geopolitikai célokat is szolgál. Egyes országok, például Oroszország vagy Irán, a Bitcoin decentralizált hálózatát használja a tranzakciók lebonyolítására. A bitcoin és a kriptovaluták mindemellett lehetőséget teremtenek alternatív nemzetközi fizetési rendszerek létrehozására, melyek kihívói lehetnek például a Swift-nek.
Az elmúlt években Cynthia Lummis, Wyoming-i szenátor, foglalkozott először a stratégiai bitcoin-tartalékkal. A republikánus politikus által benyújtott törvényjavaslatot Donald Trump azonnal el is fogadta, melyről a Nashville-i Bitcoin konferencián beszélt 2024 nyarán részletesebben. A törvényjavaslat szerint az Egyesült Államok célja egymillió BTC – vagyis a teljes kínálat 4,75%-a – megszerzése öt éven belül, és azt legalább 20 évig megtartani.
Kriptovaluta-adaptáció a nagyvilágban
A kriptovaluta-adaptációban nagy szerepe volt Salvadornak. A latin-amerikai ország 2021-ben az első ország lett, amely hivatalosan is bitcoin-tartalékot hozott létre, és elfogadta hivatalos fizetőeszközként a vezető kriptovalutát. Nayib Bukele, salvadori elnök, azzal indokolta a döntést, hogy a bitcoin elősegítheti a gazdasági inklúziót, valamint csökkentheti a külföldről érkező átutalások költségeit. Az árfolyamnyereség mindemellett az ország nemzetközi adósságait is jelentősen csökkentette. Jelenleg 5748,8 BTC-vel rendelkezik Salvador.
Salvadort követte a Közép-afrikai Köztársaság. Ugyanakkor az alacsony technológiai elterjedtség és a gazdasági korlátok miatt az elfogadás folyamatos nehézségekbe ütközik. Nem különösebben hallani a bhutáni királyságról, mely évek óta csendben bányássza a vezető digitális eszközt. Az Arkham Intelligence szerint 2024 szeptemberében Bhután megközelítőleg 780 millió dollárnyi BTC-vel rendelkezik.