Sergey Lavrov: Trump felismerte, hogy az amerikai szankciók gyengítik a dollárt

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter támogatta Donald Trump volt amerikai elnök kijelentéseit, miszerint az amerikai szankciók súlyos hatást gyakorolnak a dollár globális tartalékvaluta státuszára. Lavrov szerint Trump pontosan felismerte, hogy a Joe Biden által hozott gazdasági szankciók a dollár nemzetközi szerepét is gyengítik, és elősegítik a dedollarizáció folyamatát, különösen olyan országok esetében, mint Oroszország és Kína.

A Biden-kormány szankciói és Trump figyelmeztetése

Trump korábban figyelmeztetett, hogy az amerikai gazdasági szankciók túlságosan a dollárra támaszkodnak. Ez hosszú távon veszélyezteti az amerikai gazdaságot és a dollár globális szerepét. Lavrov is osztja ezt a nézetet, és kiemelte, hogy egyre több ország keresi az alternatív megoldásokat, elkerülve a dollárfüggőséget.

Lavrov szerint Trump joggal bírálta az amerikai szankciók hatását, és felhívta a figyelmet arra, hogy a dollárra nehezedő nyomás a globális gazdasági rendszerek változásához vezethet. Egyre több ország kezdett átállni a nemzeti valutákban történő kereskedelemre, például Oroszország és Kína is aktívan támogatja ezt a folyamatot.

A dedollarizáció mint globális jelenség

A dedollarizáció trendje erősödik, ahogy a nemzetközi közösség egyre inkább felismeri a dollár függőség veszélyeit. A BRICS országok, köztük Oroszország és Kína, egyre több olyan kezdeményezést tesznek, amelyek a nemzeti valuták használatát ösztönzik a kereskedelemben, csökkentve ezzel az amerikai pénzügyi rendszerre való támaszkodást.

Lavrov hozzátette, hogy bár a dollár továbbra is meghatározó szerepet játszik a világgazdaságban, a globális gazdasági átrendeződés folyamatban van. Az új kereskedelmi megállapodások és a nemzeti valutákban való elszámolás fokozatosan felváltja a dollár dominanciáját.

Mi várható a jövőben?

Trump figyelmeztetése, miszerint a Biden-kormány politikája alááshatja az amerikai gazdasági vezető szerepét, egyre aktuálisabbá válik. Lavrov rámutatott arra, hogy a globális dedollarizáció folytatódni fog, mivel egyre több ország keres alternatív megoldásokat a dollár használata helyett. Ez a tendencia egyaránt politikai és gazdasági változásokat is hozhat a következő években, különösen a BRICS országok és más feltörekvő gazdaságok részéről.