Trump második ciklusa alatt az euró és a dollár értéke paritásba kerülhet

Donald Trump visszatérése az Egyesült Államok elnöki posztjára az elemzők szerint komoly hatást gyakorolhat az európai gazdaságra és az euró értékére.

Az eltérő kamatpolitikák, a növekvő inflációs nyomás és az esetleges kereskedelmi háborúk miatt a szakértők úgy vélik, hogy az euró akár paritásba is kerülhet az amerikai dollárral 2024 végére.

Az eltérő kamatpolitikák fokozhatják az árfolyamnyomást

Két holland bank, valamint a Mizuho Financial Group Inc. és a Deutsche Bank AG elemzői szerint az euró árfolyama már az év végére egy szintbe kerülhet a dollárral. Az utóbbi évek során a két valuta közel állt a paritáshoz, legutóbb 2022 júliusában, amikor az euró gyengült az amerikai kamatemelési ciklus hatására. Az elemzők most azonban arra figyelmeztetnek, hogy Donald Trump második ciklusa újabb lefelé irányuló nyomást gyakorolhat az euróra, mivel az amerikai Fed kamatemelési politikája és az Európai Központi Bank (EKB) kamatcsökkentési szándéka közötti különbség tovább nőhet.

Georgette Boele, a Rabobank vezető stratégája szerint Trump gazdaságpolitikája szembemegy az EKB azon törekvésével, hogy a hitelezési költségeket csökkentse. Boele megjegyezte: „Miközben a Fed kamatemeléssel vagy a magas kamatok fenntartásával harcol az infláció ellen, az EKB valószínűleg gyorsabb ütemben csökkenti a kamatokat, és ez a szélesedő kamatkülönbség valószínűleg nyomást gyakorol az euróra, amely akár a paritást is elérheti.”

Kereskedelmi háborúk árnyéka borul Európára

Donald Trump első ciklusát emlékezetes kereskedelmi háború fémjelezte, különösen az Egyesült Államok és Kína között, amely hozzávetőlegesen 80 milliárd dollárnyi új adót rótt az amerikai lakosságra. Az amerikai vámháborúk az árak emelkedését, csökkentett árukínálatot és komoly gazdasági terheket okoztak mind az amerikai, mind a kínai vállalkozásoknak és fogyasztóknak.

Trump visszatérése a Fehér Házba ismételten felélesztheti az Egyesült Államok agresszív kereskedelmi politikáját, amely nemcsak az amerikai, hanem az európai gazdaságra is hatással lehet. Michael Strobaek, a Lombard Odier befektetési vezetője rámutatott, hogy a Trump-féle protekcionizmus várhatóan negatívan érinti az európai eszközöket és az euró értékét. Egy új vámháború jelentős kockázatokat hordozhat az európai vállalatok és piacok számára, ez pedig közvetlenül befolyásolhatja az euró értékét.

Árfolyam-előrejelzés: 2025-re a paritás küszöbén

Míg egyes elemzők azt jósolják, hogy az euró akár hetek alatt elérheti a paritást a dollárral, mások úgy vélik, hogy ez a folyamat inkább 2025-re tehető. Chris Turner, az ING devizastratégája úgy látja, hogy az 1,05-ös árfolyam rövid távon reális cél, de a paritás elérése csak később várható. Turner így fogalmazott: „A kamatkülönbségek az euró ellen dolgoznak, és új kockázati prémium szükséges a protekcionizmus és a potenciális geopolitikai kockázatok fedezésére. Az 1,05-ös árfolyam tűnik azonnali célnak a következő hetekben, de a paritás elérésére talán csak 2025 későbbi szakaszában kerülhet sor, amikor a protekcionista hullám teljes ereje megmutatkozik.”

A Trump-korszak gazdasági kihívásai Európa számára

Az elemzők szerint Trump második elnökségi ciklusa alatt az európai gazdaság több fronton is kihívásokkal nézhet szembe. Az eltérő kamatpolitikák és a protekcionista intézkedések miatt a kereskedelmi kapcsolatok megváltozhatnak, amely hosszú távon is jelentős hatással lehet az euró értékére. Az európai vállalatok számára Trump gazdaságpolitikája újabb akadályokat és kockázatokat jelenthet, amelyekre nemcsak az euró árfolyama, hanem az egész európai gazdaság is érzékenyen reagálhat.