Trump és Nayib Bukele közösen lépnek fel az illegális bevándorlás ügyében

Donald Trump és Nayib Bukele salvadori elnök megvitatták, hogyan tudnának együttműködni az Egyesült Államokba irányuló illegális bevándorlás elleni küzdelemben.

Trump továbbá elismeréssel szólt a salvadori elnök vezetésének erőfeszítéseiről és arról a példáról, amelyet Bukele a latin-amerikai térség más országai számára mutat.

Bukele, aki tavaly júniusban kezdte meg második ciklusát, a salvadori bandák elleni széles körű fellépéséről ismert, amely 2022 márciusában kezdődött a rendkívüli állapot elrendelésének végrehajtása után. A leszámolás a Barrio 18 Revolucionarios (18R), a Mara Salvatrucha (MS13) és a Barrio Sureños (18S) bandák ellen irányult. Az elnök rendelete több mint 70 000 olyan személy letartóztatásához vezetett, akikről feltételezték, hogy kapcsolatban állnak a három bandával.

A kriptó nem került megemlítésre

A tájékoztató megerősítette, hogy az elnökök a kriptóról nem tárgyaltak. Trump azonban több végrehajtási rendeletet is aláírt a digitális eszköztechnológiával kapcsolatban. Egyik ezek közül a kripto és más digitális valuták felelős növekedésének és használatának támogatásáról szóló rendeletet. Az elnök a magán- és a közszférának is törvényes hozzáférést ígért a nyilvános blokklánchálózatokhoz büntetőjogi felelősségre vonás nélkül.

Trump utasításai túlterhelik az amerikai bevándorlási hivatalt

Az amerikai elnök a kampánya során és napokkal a beiktatása előtt is megismételte az Egyesült Államokba irányuló törvényes és törvénytelen bevándorlás korlátozására vonatkozó terveit. Hivatalba lépésének első napján az elnök több végrehajtási rendeletet adott ki, amelyekkel a legtöbb Biden-féle bevándorlási politikát visszafordította.

A politikák között szerepel az amerikai határok biztosítása, az ország menekültprogramjának átalakítása, az USA déli határán a nemzeti vészhelyzet kihirdetése, az Egyesült Államok védelme a külföldi terroristáktól és fenyegetésektől, valamint az amerikai állampolgárság értékének védelme.

A Politico riportjából kiderült, hogy Trump elnök utasításai túlterhelik az amerikai bevándorlási hivatalt, miközben több városra is hatással vannak.

13 millió bevándorlót toloncol ki az elnök

Egy NY Times-jelentés rávilágított Trump terveinek költségeire, amelyek mintegy 13 millió bevándorló kitoloncolására irányulnak. Az összeget több mint 300 milliárd dollárban határozták meg az egyének letartóztatására, fogva tartására és kitoloncolására. Trump korábban úgy nyilatkozott, hogy nincs olyan költség, amelynek megfizetésére ne tudná utasítani a kormányt.

A jelentés arról is beszámolt, hogy a tömeges kitoloncolások milyen hatással lennének az Egyesült Államok gazdaságára, és több billió dolláros veszteséget feltételeztek. A Fed Reserve tisztviselői és több elemző szerint a tömeges kitoloncolás munkaerőhiányhoz vezetne az USA-ban. Az elemzők a COVID-19 világjárvány idején tapasztalt bevándorlási lassulást idézték.

A kutatók kiemelték, hogy az ország GDP-je 9,7%-kal, a foglalkoztatás 9%-kal csökkenhet, az infláció pedig 9,3%-kal emelkedhet Trump hivatali idejének végére.