Trump bekeményített, vámmal fenyegette meg a BRICS-országokat
Donald Trump megválasztott elnök kijelentette, hogy a BRICS-országok tagjaitól megköveteli, hogy vállalják, hogy nem hoznak létre új valutát, különben 100%-os vámokkal kell szembenézniük kormányzása alatt.
„Az az megközelítés, hogy a BRICS-országok megpróbálnak eltávolodni a dollártól, miközben mi csak állunk és tétlenül nézzük, ennek vége. Elkötelezettséget követelünk ezektől az országoktól, hogy nem hoznak létre új BRICS-pénznemet. Nem támogatnak semmilyen más pénznemet a hatalmas amerikai dollár helyett, különben 100%-os vámokkal kell szembenézniük. Számolniuk kell azzal, hogy búcsút mondhatnak a csodálatos amerikai gazdaságba történő értékesítésnek.” – tette közzé Trump a Truth Social oldalon szombat délután.
A BRICS koalíciót 2011-ben alapította Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika. Az év elején Irán, Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Etiópia és Egyiptom hivatalosan is csatlakozott – ez az első bővítés több mint egy évtizede. Mellettük harmincnégy ország nyújtott be szándéknyilatkozatot a blokkhoz való csatlakozásra – közölte februárban Naledi Pandor dél-afrikai külügyminiszter.
Kína és Oroszország politikai érdekét érvényesítené a BRICS-ben
Az egyik tagország vezetője, a brazil Luiz Inácio Lula da Silva 2023-ban javasolta egy közös dél-amerikai valuta létrehozását, hogy csökkentsék az amerikai dollártól való függőséget. A BRICS által létrehozott fiatvaluta és fizetési rendszer használata az USA dollárban denominált rendszerén kívül lehetővé tenné a tagországok, például Oroszország, Kína és Irán számára, hogy megkerüljék a nyugati szankciókat. A szövetség tagországai közötti gazdasági és geopolitikai különbségek miatt azonban valószínűleg csekély az esélye egy új valuta létrehozásának.
Az egyre bővülő csoport nagyon értékes Kína számára. Ugyanis szorosabb partnerséget kíván kialakítani ezekkel a kulcsfontosságú szereplőkkel, hogy megkérdőjelezze az Egyesült Államok globális vezető szerepét. Emellett Oroszország számára is előnyös, amelyet a 2022-es ukrajnai invázióját követően gazdaságilag és diplomáciailag is elszigetelt lett. Idén azonban Oroszország vette át a csoport soros elnökségét.
Az októberi BRICS-csúcstalálkozón Vlagyimir Putyin orosz elnök és Hszi Csin-ping kínai vezető azt az üzenetet igyekezett felhangosítani, hogy a Nyugat elszigetelten áll a világban, miközben az országok „globális többsége” támogatja az amerikai globális vezetés megkérdőjelezésére irányuló törekvésüket.
Trump legutóbbi gazdasági fenyegetése napokkal azután hangzott el, hogy kormánya első napjától kezdve masszív vámok ígért a Mexikóból, Kanadából és Kínából érkező árukra. Trump szerint a lépéssel az illegális bevándorlást és a határon át érkező „bűnözést és kábítószert” akarja megtorolni.
A Trump a vámok bejelentése után múlt héten először beszélt Claudia Sheinbaum mexikói elnökkel, de ellentmondó nyilatkozatokat tettek a hívásról. Justin Trudeau kanadai miniszterelnök eközben Trump floridai Mar-a-Lago birtokára utazott, hogy találkozzon az elnökkel. Trudeau azt mondta, hogy a pénteki vacsora Trumppal „kiváló beszélgetés volt”, a megválasztott elnök pedig „nagyon produktív találkozónak” nevezte.