Vajon Trump be tudja tartani kriptovalutákkal kapcsolatos ígéreteit?
Az elmúlt években Donald Trump viszonya a kriptovalutákhoz és a digitális eszközökhöz jelentős változáson ment keresztül. Míg 2021-ben még „átverésnek” nevezte a Bitcoint, a 2024-es elnökválasztási kampánya során már a technológia támogatásáról beszélt. Kampánya során olyan ígéreteket tett, amelyek komoly hatással lehetnek a digitális eszközök iparágának szabályozására és végrehajtására. Bár egyelőre nem világos, hogy Trump elnöksége alatt valóban betartja-e ezen ígéreteit, a tervezett beiktatása előtt már érezhető némi változás a szabályozási környezetben.
A SEC-vezér kirúgása
A pénzügyi szabályozás irányváltása
Trump általános ígéreteket tett arra vonatkozóan, hogy megváltoztatja a SEC álláspontját a kriptoipar rágalmazásával és a hétköznapi amerikaiak blokkolásával kapcsolatban, továbbra sem egyértelmű, milyen konkrét tervei lehetnek a bizottság működésével kapcsolatban második elnöki ciklusában.
Amennyiben Paul Atkins megerősítést nyerne a SEC elnöki posztjára, jelentős szabadsággal alakíthatná saját irányvonalát. Ugyanakkor Trump, aki közismerten aktív a közösségi médiában, bírálhatná a döntéseit, vagy politikai nyomást gyakorolhatna rá, ha egyes lépésekkel nem értene egyet.
Új tanácsadó testület felállítása
A Bitcoin 2024 konferencián Trump bejelentette, hogy elnöksége kezdetén egy új tanácsot kíván létrehozni, amely kizárólag a digitális eszközökkel kapcsolatos kérdésekre összpontosít. A leendő elnök szerint a testüle feladata egy átlátható, jól érthető szabályozási keretrendszer kidolgozása lesz, amelyet 100 napon belül el is készítenek. Trump hangsúlyozta, hogy bár szabályokra szükség van, ezeket ezentúl olyan szakemberek fogják megalkotni, akik támogatják és értik az iparágat, nem pedig ellenségesek vele szemben.
A napokban Trump kinevezte David Sacks korábbi PayPal-vezérigazgatót a tanács élére. Sacks feladata lesz előmozdítani az innovációt és a növekedést a digitális eszközök piacán, miközben biztosítja, hogy az iparági szereplők megkapják a sikerhez szükséges támogatást és erőforrásokat. Ugyanakkor a tanács pontos működéséről és tevékenységeiről egyelőre nem állnak rendelkezésre részletek.
A CBDC-fejlesztések leállítása
Trump határozottan kijelentette, hogy amíg ő tölti be az Egyesült Államok elnöki tisztségét, soha nem fog támogatni egy központi banki digitális valuta (CBDC) bevezetését.
Az amerikai jegybank évek óta vizsgálja a digitális dollár fejlesztésének lehetőségét, és Tom Emmer képviselő szerint 2024 márciusában a CBDC-k is bekerültek a Fed „kiemelt feladatai” közé.
Bár az amerikai elnöknek megvan a hatalma a Fed elnökének kinevezésére és bizonyos körülmények között akár leváltására is, a központi bank monetáris politikájának közvetlen befolyásolására csak korlátozott lehetőségei vannak. Trump például nyilvános nyilatkozatokon keresztül gyakorolhat politikai nyomást a Fedre, és eltávolíthatja azt az elnököt, akivel nem ért egyet. Ugyanakkor nem utasíthatja a központi bankot konkrét intézkedésekre, például a kamatlábak emelésére vagy csökkentésére.
Első elnöki ciklusa alatt Trump Jerome Powellt nevezte ki a Fed elnökévé. Annak ellenére, hogy többször bírálta a magas kamatlábakat, Trump nyilvánosan kijelentette, hogy nem kívánja leváltani Powellt. Így Powell várhatóan a 2026 májusában lejáró mandátumáig betöltheti a pozíciót.
A Trump által felvázolt tervek és ígéretek jelentős változásokat vetítenek előre a digitális eszközök szabályozásában és az iparág megítélésében. Azonban továbbra is kérdéses, hogy ezek az ambiciózus célok mennyire válnak valóra Trump elnöksége alatt.