A gas díjat meghatározó 10 legfontosabb tényező

A gas díj az a költség, amit a validátoroknak fizetnek, amikor bármilyen tranzakciót hajtanak végre a blokkláncon. Bármely blokkláncon a gáz a tranzakció érvényesítéséhez szükséges munkamennyiséget jelenti.

Mivel a gázdíj mindig változó, ára soha nem lehet rögzített. Ez a cikk felsorolja a legfontosabb tényezőket, amelyek bármely adott pillanatban befolyásolják a gáz árát.

Hogyan számítják ki a gas díjat?

A gas díjat alapvetően úgy számítják ki, hogy a bázisdíjhoz hozzáadják az elsőbbségi díjat. Az elsőbbségi díj segít abban, hogy a tranzakcióid magasabb prioritást élvezzenek másokénál, így gyorsabban feldolgozhatók legyenek.

Az ETH Price ETH Price és az Ethereum-alapú blokkláncok esetében a következő képletet használják a gas díj kiszámításához:

Gas díj = Gas limit x (Bázisdíj + Elsőbbségi díj)

Itt a gas limit a blokkláncon meghatározott értéket jelöli, amely a tranzakció feldolgozásához szükséges. Jelenleg az Ethereum gas limitje 21,000 gázegység.

Ethereum gázdíj 3 tranzakciós sebesség alapján

1. A gas iránti kereslet

A gas iránti kereslet van a legnagyobb hatással a gas díjra bármely adott időpontban. A magasabb gas kereslet általában akkor jelentkezik, amikor tömeges események zajlanak, például egy népszerű NFT kibocsátás, FOMO rally vagy pánikszerű eladási hullám. Azonban ezek az események csak időnként fordulnak elő.

2. Prioritás

A gas díjakra a második legnagyobb hatást a tranzakció prioritása gyakorolja. Minél gyorsabban szeretnéd végrehajtani a tranzakciót, annál magasabb gas díjat kell fizetned.

Például az Ethereum esetében, ha a bázisdíj körülbelül 1 Gwei, ez az a minimális összeg, amit fizetned kell a tranzakció végrehajtásához a láncon. Választhatsz, hogy ezen a sebességen hajtod végre a tranzakciót, vagy fizetsz egy további díjat, amit elsőbbségi díjnak neveznek. Ez az elsőbbségi díj segít abban, hogy elkerüld a tranzakciós sorban állást.

3. A tranzakció összetettsége

Minden blokkláncon végrehajtott tranzakció egy kis változást okoz a blokkláncban, amit „állapotváltozásnak” neveznek. A gas díj fő célja, hogy fizessen a validátoroknak, akik jogosultak ezt az állapotot megváltoztatni azzal, hogy hozzáadják a tranzakciódat a lánchoz.

Általában minél összetettebb a változás, annál magasabb a felszámított díj. Például, ha egy egyszerű peer-to-peer tranzakció 0,01 ETH-ba kerül, akkor egy NFT eladás (ami nagyobb változás) 0,03 ETH-ba kerülhet.

A blokklánc többféle tranzakciót támogat, például hagyományos tranzakciókat, NFT adásvételeket, swapokat stb. Mindezek a változások különböző gas költségekkel járnak.

4. Blokkméret

A blokkláncokon a blokk mérete azt jelenti, hogy egy blokk mennyi adatot képes tárolni. Minél nagyobb a blokk, annál több adatot tud szállítani, így olcsóbbá válik a tranzakció végrehajtása azon a blokkláncon.

Az olyan blokkláncok, mint az Ethereum, amelyek kisebb blokkmérettel rendelkeznek (~6,88 MB), kevesebb adatot tudnak kezelni, ezért magasabb gas díjakat számítanak fel, mint például a Solana (~78 MB), amely nagyobb blokkmérettel rendelkezik.

Fontos megjegyezni, hogy ezek az értékek az alapértelmezett méreteket tükrözik, és nem tartalmazzák a skálázási megoldások vagy harmadik fél protokollok által biztosított tömörítést.

5. Validátorok/Bányászok

A validátorok és a bányászok rendelkezésre állása szintén hatással van a gas díjra. Nemcsak a számuk, hanem az is, hogy hogyan validálják a tranzakciókat, kulcsfontosságú szerepet játszik a gas díjak meghatározásában.

Ha kevesebb validátor van jelen egy adott időpontban, magasabb díjat számíthatnak fel a nagyobb kereslet miatt. Ezzel szemben a blokklánchálózaton lévő több validátor segít csökkenteni a gas díjakat.

Azonban van egy csavar. Noha az Ethereum hálózat esetében a validátorainak száma magas (1,05 millió), mégis magasabb gas díjat számít fel, mint a Solana (1500 validátor). Ennek oka, hogy az Ethereum validátorai nincsenek elkülönítve.

6. Hálózati forkok

A blokklánc forkok kisebb szerepet játszanak, de nagyon fontosakká válnak, amikor díjjal kapcsolatos fejlesztéseket hajtanak végre. Például a Dencun frissítés (egy soft fork) hatékonyan – 99%-kal – csökkentette az Ethereum gas díját.

7. Tokenszabványok

Különböző tokenszabványok eltérő gas limitet igényelnek a végrehajtásukhoz. Függetlenül a blokklánctól, egy NFT tranzakció mindig több gast igényel, mint egy swap tranzakció.

Még egyetlen tokenszabványon belül is lehetnek különbségek a gas díjakban a használattól függően. Például, ha az ERC-1155 szabványt 5 NFT létrehozására használják, az eltérő gas díjat von maga után, mint 5 mémcoin létrehozása.

8. Oracle-ek bevonása

Az oracle-ek általában valós információkat juttatnak el a blokkláncra, mivel a blokklánc önmagában nem képes kölcsönhatásba lépni a külvilággal. Oracle-eket általában olyan platformok használnak, mint a tőzsdék, fogadási platformok, előrejelzési piacok és néhány más hasonló eset.

Az oracle-ek használata általában magasabb gas díjat eredményez, mint egy szokásos tranzakció, mert a blokklánc okosszerződésének kérdést kell küldenie az orákulumnak, majd meg kell kapnia az adatokat. Még ha az adatokat automatikusan is táplálják be, az okosszerződésnek akkor is fel kell dolgoznia az adatokat a virtuális gépén, ami további gázt igényel.

9. Tárca beállítások

A tárca beállításai fontos szerepet játszanak abban, hogy mennyi gas díjat kell fizetned. Például a MetaMask, az egyik legnépszerűbb kriptotárca, lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy beállítsák a tárca gas limitjét, így a tranzakciókat prioritás szerint rendezhetik.

Az alábbi három beállítás végezhető el egy MetaMask tárcán a gas díj módosításához:

  • Maximális alapdíj (Max Base Fee)
  • Elsőbbségi díj (Priority Fee)
  • Gas limit

Gas díj beállítások a MetaMaskon

10. Okosszerződések

Az okosszerződések szintén módosíthatják a gas díjakat saját beállításaik alapján. Ezeket a beállításokat általában úgy alakítják ki, hogy egy adott időpontban az okosszerződés ne legyen túlterhelve a felhasználók számától.

Az okosszerződések növelhetik a gas díjakat a blokklánc hálózatban jelentkező gas kereslet alapján. Az alábbi esetekben emelhetik meg a gas díjat:

  • Sikertelen tranzakciók esetén is felszámítanak gas díjat, még akkor is, ha a tranzakció nem fejeződik be. Ez akkor történik, ha a tranzakcióhoz nem áll rendelkezésre elegendő gas.
  • Többszörös interakciók a tranzakciós tárcával.
  • Dinamikus adatkezelés, amikor folyamatos, de dinamikus adatokat táplálnak be az okosszerződésbe.
  • Összetett tranzakciók.