A bankok bankja szembeszállt a kriptókkal: Veszélyben a TradFi?

A Nemzetközi Fizetések Bankjának (BIS), avagy a bankok bankjának, közelmúltbeli jelentése a kriptovilág szereplőinek visszatetszését váltotta ki. A pénzügyi szervezet szigorúbb szabályozási megközelítést javasolt, amely a kriptoeszközökkel kapcsolatos kockázatok megfékezésére összpontosít, mivel a hagyományos pénzügyi szektorral való kapcsolatai egyre csak mélyülnek.

A „Cryptocurrencies and decentralised finance: functions and financial stability implications” című jelentés átfogó képet nyújt a DeFi jelenlegi helyzetéről. Megállapításra került, hogy egyre szorosabb kötelékek fűzik a decentralizált pénzügyeket a hagyományos pénzügyi világhoz az olyan fejlesztéseknek köszönhetően, mint a kriptó ETF-ek és a valós eszközök tokenizációja.

„A következetes szabályozás célja annak biztosítása, hogy a kriptó és a DeFi által esetlegesen generált kockázatok ne terjedjenek át a TradFi és a reálgazdaság létfontosságú részeire, ezért indokolt az ‘erős kezű’ megközelítés”, olvasható a tanulmányban.

A beszámolóban megjegyzik, hogy a kriptoeszközök teljes körű betiltása „sem kívánatos, sem megvalósítható” nem lenne.

A jelentés több kockázatot is felsorakoztat, amelyek az „externáliákból” – egy bizonyos piaci magatartás költségei (vagy előnyei) egy független harmadik fél számára – erednek. A tanulmány szerzői azzal érvelnek, hogy a kriptók átlátható szerkezete ellenére az információs aszimmetria továbbra is fennállhat. Ez pedig megnehezítheti a fogyasztók számára, hogy különbséget tegyenek a valós belső értékkel rendelkező eszközök és a potenciális csalások között.

Bár a BIS elismeri, hogy a digitális eszközök bizonyos szempontból átláthatóbbak, mint a hagyományos pénzügyi szektor, „…a blokklánc anonim jellege csökkenti a reputációs kockázatot, mivel a résztvevők cselekedetei nem kapcsolódnak a valós világbeli identitásukhoz, ami növeli a nagyobb kockázatok vállalására való ösztönzést”, állítják a szerzők.

Mivel a DeFi egyre jobban integrálódik a hagyományos pénzügyi rendszerbe, illetve hasonló feladatokat lát el, az iparágra hasonló szabályozásoknak kell vonatkozniuk – érvelnek a szakértők.

„Ez magában foglalhatja a megfelelő közzétételi szabályok életbe léptetését, a ”know-your-customer„ követelmények előírását az üzemeltetők számára, valamint a szakmai képzettség minimumkövetelményeinek érvényesítését”, áll a jelentésben.

A bankok bankja visszaélne a hatalmával?

Az iromány éles kritikát váltott ki a kriptoipar egyes szereplőiből. Christopher Perkins, a CoinFund kriptocég elnöke például az X-en közzétett bejegyzésében bírálta a jelentés konklúzióit.

„Számos ajánlásuk és következtetésük – talán a félelem, az arrogancia vagy a tudatlanság keveréke miatt – teljesen tájékozatlan és őszintén szólva veszélyes. Ha megvalósulnak, akkor nem enyhítik, hanem fokozzák azt a rendszerszintű kockázatot, amelyet meg akarnak előzni”, magyarázta Perkins.

Perkins megcáfolta a dokumentum azon állítását is, miszerint a DeFi struktúrája információs aszimmetriához vezet a felhasználók számára.

A Curve alapítója, Michael Egorov válasza lényegretörőbb volt az üggyel kapcsolatban: „Bojkottáljuk ezt a sz*rt”.