Tovább szárnyal az argentin hiperinfláció
Az argentin peso egyetlen év alatt elvesztette értékének felét. Az amerikai dollárhoz és a mexikói pesóhoz nézett hivatalos és nemhivatalos árfolyama is megduplázódott a fogyasztói árakkal együtt. A forgalomban lévő argentin peso mennyisége is duplájára nőtt, és ami a legrosszabb, hogy minden jel szerint az értékvesztés a következő fél évben legalább ugyanekkora lesz. És mindezt annak ellenére, hogy a 20. század elején-közepén Argentína még a világ egyik legerősebb gazdaságával bírt.
Argentína számára nem nagyon látszik a kiút
Ma minden második argentin ember a szegénységi küszöb alatt él és a legtöbbet kereső 25% egy fejlődő ország legrosszabbul kereső 25%-ában lenne benne. A fő ok, hogy az argentin gazdaságpolitika pontosan olyan elemekkel van tele, amelyeket kerülni kellene. Protekcionizmus, túlszabályozott munkaerőpiac, amelynek következtében nem éri meg új embert felvenni vagy éppen államilag szabályozott árak. És idén nem is várható változás, ugyanis választások jönnek, az aktuális vezetés pedig csak a rövidtávú tüneti kezelésre fókuszál, nem pedig hosszútávon gondolkodik. Az emberek viszont igyekeznek alkalmazkodni. Ez azt is jelenti, hogy felhalmozzák a tartós élelmiszert, de azt is, hogy igyekszik elkerülni az argentin pesót. Sokan már régebb óta amerikai dollárt tartalékolnak, ráadásul egyre többen a bankrendszeren kívül.
Házakat, autókat szinte kizárólag dollárban vesznek és adnak el és egyre többször látható ilyen trend a munkaszerződéseknél vagy éppen beszerzési láncokban is. A jelenleg talán legnagyobb támogatással bíró egyik új elnökjelölt, Javier Milei kampányában a fentebb említett pontokra fókuszál. Keretet dolgozna ki az amerikai dollár szabályozott használatára, véget vetne a deficitalapú költekezésnek, megvágná az infrastruktúra-költségvetést és lazítania a munkaerőpiaci szabályokon valamint az adószabályokon is.
De ami a legdurvább, hogy Milei felszámolná a központi bank jelenlegi rendszerét és kivezetné az argentin pesot a használatból. Nagy riválisa a választáson Mileinek a jelenlegi politikai elitet képviselő Horacio Rodríguez Larreta, Buenos Aires kormányzója. Ő inkább a populista vonalat képviseli és radikális változtatások helyett valószínűleg a jelenlegi irányvonalat tartaná a gazdaságpolitikában. Igyekszik magát a felelős választásnak beállítani Milei radikális javaslataival szemben és az árak szabályozásának fontosságáról beszél. Mindenesetre a jelenlegi számok azt mutatják, hogy Milei biztosan ott lesz az elnökválasztás második körében, de még az is megtörténhet, hogy döntő többséget szerez az első körben.