Tovább nő az emberek várható élettartama

Legtöbbünk szeretne a lehető leghosszabb ideig élni, és bár még mindig vannak nemtől és régiótól függő különbségek, az emberek összességében egyre tovább élnek.

David Atance, a spanyolországi Universidad de Alcalá kutatója és csapata adatokat gyűjtött a múltbéli tendenciákról, az eredményeket pedig arra használták fel, hogy előrevetítsék, mire számíthatunk a jövőben. Egyes országok természetesen rosszabb helyzetben vannak az olyan tényezők miatt, mint a háború, a szegénység, a természeti katasztrófák vagy a betegségek, de a kutatók azt találták, hogy összességében egyre tovább élnek az emberek – nemtől és országtól függetlenül.

“Csökken a férfiak és nők közötti különbség.” – olvasható a csapat tanulmányában.

Érdekes tendencia figyelhető meg a szovjet utódállamoknál

A kutatócsoport konkrét mutatókat – például a születéskor várható élettartamot és a leggyakoribb halálozási életkort – használt fel, hogy öt csoportot azonosítson, amelyek a világ különböző részein várható átlagos élettartamot tükrözik.

A kutatás eredményeiből kiderült, hogy azoknak az embereknek volt a legjobb esélyük a hosszú élettartamra 1990 és 2010 között, akik a gazdagabb országokban éltek.

Az alacsony jövedelmű országokban volt a legnagyobb a halálozási arány. 1990-ben ezek az országok – amelyek közül sok Afrikában található – háborúktól, politikai konfliktusoktól és a halálos HIV/AIDS terjedésétől szenvedtek. Ezek a tényezők a gyenge egészségügyi rendszer mellett a legtöbb afrikai országban 2010-ben még mindig ugyanolyan problémát jelentettek.

Azt is érdemes megjegyezni, hogy különbségek figyelhetőek meg a férfiak és a nők élettartama között. A Szovjetunió felbomlása után például a posztszovjet államok férfi lakosságában jelentősen megnőtt a halálozás és ez a tendencia 2010-ben is folytatódott. Az ezekben az országokban bekövetkezett halálesetek az erőszak, a balesetek, a szív- és érrendszeri betegségek, az alkohol, a nem megfelelő egészségügyi rendszer, a szegénység és a stressz számlájára írhatók.

Chile is bekerül a leghosszabb élettartamot kínáló országok közé

Atance csapata nem csak a múltbéli eredményeket elemezte ki, de előrejelzéseket készített a 2030-as évre is. Egyes afrikai országok halálozási rátája tovább nőhet 2030-ig, leginkább a megfelelő orvosi ellátás hiánya, a háborúk, valamint a politikai és társadalmi-gazdasági kihívások miatt.

Ezzel szemben a legmagasabb jövedelmű, legalacsonyabb halálozási arányú csoport néhány országgal bővül. Ezek közé tartozik Chile, amely olyan előrelépéseket tett az elmúlt időben, amelyek hosszabb élettartamot eredményezhetnek.

A szovjet utódállamok valószínűleg továbbra is ugyanazokkal a problémákkal fognak szembesülni, mint 1990-ben és 2010-ben, a kutatók által azonosított öt csoport közül várhatóan továbbra is a közepes jövedelmű, közepes élettartamú csoportba fognak tartozni.

Mi várható az Egyesült Államokban?

A tanulmány szerint az USA az elmúlt időben végig magas jövedelmű, alacsony halálozási arányú országnak számított. Ez azt a látszatot keltheti, mintha világviszonylatban jól állna, azonban érdemes megvizsgálni az elmúlt pár év adatait.

Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) 2022-es tanulmánya szerint a szülészeti ellátás az USA-ban siralmas, a meglepően magas – és még mindig romló – szülés közbeni halálozási ráta körülbelül 33 haláleset 100 ezer élveszületésre vetítve. Ez több mint kétszerese a két évtizeddel ezelőtti értéknek. Az olyan államokban, mint Texas, ahol betiltották az abortuszt, a csecsemőhalálozás is megugrott. Emellett a magas jövedelmű országok közül az Egyesült Államokban van a legdrágább egészségügyi ellátórendszer, amit a világjárvány csak tovább rontott.

A CDC arról is beszámol, hogy a várható élettartam az Egyesült Államokban folyamatosan csökken. A rák, a szívbetegségek, a stroke, a kábítószer-túladagolás és a balesetek a felelősek, különösen a középkorú amerikaiak esetében. Megnőtt a fegyveres erőszak és az öngyilkosságok száma is. Míg korábban az autóbalesetek voltak a gyermekek és tizenévesek első számú gyilkosai, ma már a fegyverek felelősek a legtöbb gyermek haláláért.

Az említett tendenciák miatt tehát kérdéses, hogy az Egyesült Államok a hosszú élettartamú országok között marad-e, különösen, ha a születés közbeni halálozási arányok tovább emelkednek, és nem történik jelentős javulás az egészségügyi rendszerben.