Totális bukás lett a jegybanki pénz, az emberek inkább bitcoint használnak

Tavaly Nigéria bevezette a nagy visszhangot kiváltó eNaira-t, Afrika első központi banki digitális valutáját (CBDC). A központi bankok tisztviselői és a politikusok, valamint több mint 100 ország elitje árgus szemekkel figyelték az eNaira felemelkedését, hiszen rengeteg ország dolgozik azon, hogy minél előbb bevezesse saját jegybanki pénzét. Az eNaira azonban totális bukás lett.

A Bloomberg szerint 200 nigériai közül mindössze 1 használja az eNaira-t. Ezt a szerény számot még az sem tudta növelni, hogy a kormány kétségbeesett intézkedésekként kedvezményeket és egyéb ösztönzőket vezetett be. Sőt elmondható, hogy Nigéria rendelkezik az egyik legmagasabb bitcoin-elfogadási aránnyal a világon.

A nigériaiak számára nagy vonzerőt jelentett, hogy a bitcoin képes megkerülni a kormány tőkekontrollját – amely korlátozza a külföldi valuták használatát, valamint a külföldről való pénzküldést és -fogadást -, ahogyan más, hasonlóan elnyomó politikával rendelkező országokban is.

A nigériai valuta elértéktelenedésének hosszú története szintén hozzájárult ahhoz, hogy az emberek inkább a bitcoin felé vegyék az irányt, amely ellenáll az inflációnak.

Röviden, az elit elszámította magát. Úgy gondolták, hogy a nigériaiak nem tudnak majd különbséget tenni a bitcoin és az eNaira között – elvégre mindkettő digitális valuta.

A Bloomberg cikke beismerte: „A nigériaiak kriptovaluták iránti szenvedélye nem terjed ki a központi bank ajánlatára”.

A nigériaiak az eNaira-t az uralkodó elit iránti bizalmatlanság szimbólumának tekintik, és egyáltalán nem érdekli őket semmi, amit a kormány bevezet. A bizalmat az állam eljátszotta, és úgy tűnik, hogy azt visszaszerezni nem igazán lehet.

A CBDC elutasítása Nigériában egy jel, hogy nem lesz népszerű más országokban sem a központi bank által kibocsátott pénz. Sok helyen azért népszerűsítené az állam a jegybanki pénzt, hogy az embereket a bitcoin irányából a CBDC-k felé terelje, hiszen a vele folytatott tranzakciók nyomon követhetők, megfigyelhetők, kontrollálhatók. Úgy tűnik azonban, hogy a nigériaiak sem hülyék és ahelyett, hogy a kormány hálójába sétáltak volna, még inkább elterjedt a bitcoin használata.

A nagy felhajtás ellenére a CBDC nem más, mint fiat pénz, csak digitális formában. Ha pedig a jelenlegi fiat-rendszer ezer sebből végzik, akkor a CBDC-k sem lesznek életképesek.

Megmentette volna a CBDC a venezuelai bolivárt, az argentin pesót vagy a libanoni lírát? Nem valószínű.

Ahogy az eNaira sem mentette meg a nigériai fiat valutát. A CBDC-knek számos hátránya van, de egy előnye is: megismertetik az emberekkel a digitális valuták használatát, ezzel pedig megnyitják a kaput a bitcoin előtt.

A CBDC használatához a kormány engedélye és áldása szükséges, míg a bitcoin engedély nélküli.

A kormányok annyi CBDC pénzegységet hozhatnak (és fognak is) létre, amennyit csak akarnak. A bitcoin esetében soha nem lehet több, mint 21 millió. A CBDC-k centralizáltak, a bitcoin decentralizált.

A kormányok cenzúrázhatják a tranzakciókat, és bármikor befagyaszthatják, szankcionálhatják és elkobozhatják a CBDC-ket. A bitcoin ellenáll a cenzúrának. A CBDC-k kormányzati pénzek, amelyek könnyen előállíthatók, és a politikusoknak ijesztő mértékű ellenőrzést biztosítanak az emberek élete felett. A bitcoin viszont nem állami pénz, amely segít felszabadítani az egyéneket a kormányzati ellenőrzés alól.

Röviden, a CBDC-k egy szánalmas kísérlet arra, hogy felvegyék a versenyt a bitcoinnal.

Nem kell nagy képzelőerő ahhoz, hogy belássuk, hogy amint több helyen bevezetésre kerülnek a CBDC-k, cenzúrázzák a tranzakciókat, befagyasztják az emberek számláit, és elkobozzák a pénzüket, ami viszont arra fogja késztetni az állampolgárokat, hogy jobb digitális alternatívák, elsősorban a bitcoin után nézzenek.

Így a CBDC a bitcoin bevezetésének katalizátora lehet. Az eNaira nigériai kudarca erre a kiváló példa.