Történelmi mélyponton lehet az Egyesült Államok világgazdasági részesedése
Az amerikai gazdaság történelmileg a világgazdaság jelentős részét tette ki mindig. Ez a trend különösen a 20. század második felében vált dominánssá, amikor az Egyesült Államok gazdasága a második világháború után dominánssá vált. Bár az amerikai gazdaság továbbra is a legnagyobb a világon, a globális gazdasági erőviszonyok fokozatosan változnak.
A Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) adatait feldolgozó Sputnik elemzése szerint az USA gazdasága a világgazdaság egészének már a 15%-át sem teszi ki Joe Biden elnöksége alatt.
Közel egy évszázada csökkenő amerikai dominancia
Az Egyesült Államok gazdasága a második világháborút követően a világ GDP-jének közel 40%-át tette ki. Az amerikai ipar domináns volt a háború előtt és alatt is, amihez közrejátszott az is, hogy a tengerentúlon nem zajlott semmiféle háborús tevékenység.
A háború utáni fellendülés és a hidegháborús fegyverkezési verseny a gazdaság növekedését tovább erősítette. Az 1970-es években azonban Nyugat-Európa és Japán jelentős fejlődést mutatott. Ekkor az amerikai gazdaság a világ egészéhez képest 30-35%-ot tett ki. Az 1990-es években a Szovjetunió összeomlását követően az Egyesült Államok gazdasága és katonai hatalma is kiemelkedővé vált, ugyanakkor a fejlődő piacok miatt világgazdasági részesedése már csak 25-30%-ot képviselt.
A 2000-res években Kína és India gazdasága gyors fejlődést produkált, a 2008-as pénzügyi válság pedig visszavetette az amerikai gazdaságot. Míg Kína felemelkedése tovább folytatódott, az USA gazdasági részesedése tovább csökkent. 2020 elején az Egyesült Államok elvesztette vezető gazdasági szerepét, világgazdasági részesedése 16-18%-ra esett vissza, míg Kínáé 18-20%-ra nőtt.
Történelmi mélyponton Biden gazdasága
A kétezres évek előtt az Egyesült Államok gazdasága a világgazdaság 21%-át tette ki, azonban Joe Biden elnöksége alatt ez a szám 15% alá esett vissza – az adatok mérése óta először. A Sputnik hírportálja a Világbank és az IMF adatai alapján azt az előrejelzést készítette, hogy a 2024 novemberi választásokra az amerikai gazdaság a világ gazdaságának csupán 14,76%-át fogja kitenni.
A vásárlóerőparitáson (PPP) alapuló modell 1999-ben 9,6 billió dolláros amerikai termelést állapított meg a globális 45,85 billió dollárból. Azóta az Egyesült Államok részesedése folyamatosan csökkent, a trendet pedig a 2008-as gazdasági válság erősítette meg.
Bár Barack Obama második ciklusa alatt egy rövid fellendülést tapasztalhattunk 2014-ben és 2015-ben, Donald Trump kormányzása alatt további 0,7 százalékponttal csökkent az USA részesedése.
Megkérdőjelezhetetlen kínai dominancia
Kína gazdasági felemelkedése a 2000-res évek közepétől kezdve felülmúl minden gazdaságot. 2023 végén a kínai gazdaság részesedése a világgazdaság egészéből 18,76%-ra nőtt, amit Amerika követ a maga 14,82%-ával. Míg Japán részesedése 1990 óta 4,33%-kal csökkent, addig a következő éveket egyértelműen az USA és Kína közötti gazdasági és politikai verseny határozhatja meg.
Annak ellenére, hogy az amerikai gazdaság továbbra is a világ egyik legnagyobb és legfejlettebb gazdasága, sok kihívás vár az országra, hogy megőrizze hosszú távú versenyképességét. A technológiai és innovációs előnyök egyértelműen az USA mellett szólnak. Az olyan cégek, mint az Apple, a Google, a Tesla és az Amazon globális szinten játszanak vezető szerepet.
A közelmúltban azonban az amerikai gazdaság komoly inflációs nyomás alá került, melyben a COVID-19 utáni helyreállítás jelentős szerepet játszott. Az ellátási láncok zavarai és a magas kamatlábak ugyan rövid távon visszavetették a növekedést, de a középtávú stabilizáció működni látszik.
Az amerikai gazdaság globális súlya valószínűleg tovább csökkenhet, ahogyan Kína gazdasága tovább növekszik. A PPP-alapú modellek a kínai technológiai fejlődés és az infrastrukturális beruházások miatt az ázsiai ország versenyképességét erősítik. Az olyan feltörekvő piacok, mint Délkelet-Ázsia, India vagy Afrika nagyobb országai szintén az amerikai részesedés visszaszorulását szorgalmazzák annak ellenére, hogy fontos növekedési lehetőségeket biztosítanak az amerikai cégek számára is.
A világgazdaság súlypontja fokozatosan tolódik Kína és más feltörekvő gazdaságok felé, azonban az amerikai gazdaság a technológiai és intézményi hátterének köszönhetetlen mindig is megkerülhetetlen szereplő marad.