A cseh jegybank hivatalosan is mérlegeli a Bitcoin-tartalékot

A világ jegybankjai jellemzően szkeptikusan viszonyulnak a kriptovalutákhoz. A legtöbb központi bank a decentralizált digitális eszközöket kockázatosnak és spekulatívnak tartja, gyakran figyelmeztet a volatilitásukra és az esetleges szabályozási kockázatokra. Ebben a környezetben különösen figyelemre méltó, hogy a Cseh Nemzeti Bank (CNB) lehet az első nyugati központi bank, amely nyíltan megvizsgálja a Bitcoin tartalékolásának lehetőségét.

Miért különleges ez a bejelentés?

Ez az álláspont jelentős precedenst teremthet, és új irányt mutathat a kriptovaluták intézményi elfogadása terén.

A Cseh Nemzeti Bank elnöke, Aleš Michl egy X-en közzétett bejegyzésében éles különbséget tett a Bitcoin és más digitális eszközök között, és egy olyan megközelítést szorgalmazott, amely új lehetőségeket nyithat meg a központi bankok számára.

A Banktanács január 30-i ülésén egy javaslatot terjesztettek elő egy „tesztportfólió” létrehozására, amely kizárólag Bitcoint tartalmazna. Az elnök szerint a kezdeményezés célja, hogy mélyebben megértsék és közvetlenül kipróbálják az eszköz potenciálját, miközben elismerik annak kockázatait is.

Michl így fogalmazott:

„A kriptopiac még mindig a kezdeti szakaszában van”.

Párhuzamot vont a cseh gazdaság 1990-es évekbeli átmenetével a szocializmusból a kapitalizmusba, amikor számos befektetési alap rövid idő alatt megjelent, majd összeomlott. Ennek ellenére a Bitcoin külön figyelmet érdemel:

„[A Bitcoin] nem egyenlő más kriptoeszközökkel. Jegybankárként kötelességünk tanulmányozni és megismerni a mögötte álló technológiát.”

Február elején a Banktanács jóváhagyta az új eszközosztályokba való befektetések mélyreható elemzését, hangsúlyozva, hogy ez csak egy hosszabb folyamat kezdeti lépése.

Diverzifikációs stratégia: arany, részvények és Bitcoin?

Michl korábban is a jegybanki tartalékok diverzifikációját szorgalmazta. Kinevezése óta növelni kívánja az arany és részvénybefektetések arányát a CNB portfóliójában. A Bitcoin tartalékolásának vizsgálata ebbe az átfogóbb stratégiába illeszkedik.

A jegybankelnök ugyanakkor egyértelművé tette:

„A Bitcoin rendkívül volatilis eszköz, amelynek értéke a jövőben akár nullára is csökkenhet, vagy éppen csillagászati magasságokba emelkedhet.”

A többi kriptovalutával kapcsolatban azonban a figyelmeztetése határozott volt:

„Csak olyanba fektess, amit teljes mértékben értesz, és légy felkészülve arra, hogy akár a teljes befektetett tőkédet elveszítheted.”

Ez a nyilatkozat egy új szemléletmódot jelez a központi bankok világában. Miközben a legtöbb jegybank még mindig elutasító a kriptovalutákkal szemben, a Cseh Nemzeti Bank ezzel az állásfoglalással legalább elismeri a Bitcoin potenciális szerepét, és hajlandó mélyebb vizsgálatokat folytatni. Bár konkrét döntés még nem született, a jegybank nyitottsága azt mutatja, hogy a Bitcoin már a legkonzervatívabb pénzügyi intézmények napirendjére is felkerült.

Hogyan tovább? A következő lépések a jegybanki döntésben

A lépés azonban nem maradt visszhang nélkül. Zbynek Stanjura cseh pénzügyminiszter tartózkodóan nyilatkozott, hangsúlyozva, hogy a jegybanknak a stabilitást kell képviselnie, míg a Bitcoin erősen volatilis eszköz. Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke szintén ellenzi a javaslatot, kijelentve, hogy egy uniós tagállam sem fogja a bitcoint bevonni tartalékaiba.

A tartalékkezelésben esetleges változások bevezetéséről a Banktanács további elemzései és értékelései alapján születhet majd végső döntés.