Történelmi csúcsot döntött a Bitcoin hashráta, majd 10%-ot zuhant
Történelmi csúcsot döntött a Bitcoin hálózatának hashrátája. A számítási teljesítmények mérőszáma a legutóbbi csúcsbeállítás óta azonban 10%-ot esett. A tranzakciók validálása és az új blokkok létrehozása kulcsfontosságú a hálózat fenntarthatósága szempontjából.
Minél magasabb a hashráta, annál nagyobb a hálózat biztonsága is. A magasabb hashráta ugyanakkor azt is jelenti, hogy a bányászoknak nagyobb számítási teljesítményre van szükségük, ami több energiát és több speciális hardvert igényel. Ezért eshetett be a hashráta?
Új csúcsot állított be a hashráta
A Bitcoin hálózatának hashrátája szeptember 9-én új történelmi csúcsot állított be, amikor elérte a 693 millió TH/s-t. Ez azt jelenti, hogy az összes bányászati eszköz közel 700 millió terahash műveletet hajtott végre. Egy tera az 1000 milliárd műveletet jelent.
Mivel a Bitcoin hálózata Proof-of-Work (PoW) alapú mechanizmusokon fut, a bányászok összekapcsolják számítási teljesítményüket, hogy versenyezzenek a matematikai rejtvények megoldásában. Aki leggyorsabban old meg egy műveletet, annak lesz lehetősége arra, hogy hozzáadja a következő blokkot a hálózathoz. Éppen ezért, az a bányász vagy bányásztársulat, amelyik a legmagasabb TH/s teljesítménnyel rendelkezik, előnnyel indul a többiekhez képest.
A magas számítási teljesítmény ugyanakkor hardverköltséges és energiaigényes. A blokkot létrehozó bányász kompenzációként megkapja a blokkjutalmat – ami április óta 3,125 BTC / blokk – és részesedik a tranzakciós díjakból.
Drasztikusan csökkent a hashráta
Alapjáraton a mutató értékének az emelkedése azt jelenti, hogy új bányászok csatlakoznak a hálózathoz, vagy a régi bányászok bővítik létesítményeiket. Ez a tendencia azt jelenti, hogy a blokkláncok futtatása jövedelmező, a hálózat pedig egyre biztonságosabb.
Szeptember 9-e óta azonban 10,5%-kal esett vissza a hashráta, aminek jelenlegi értéke 621 millió terahash. A hashráta csökkenése arra enged következtetni, hogy a bányászok egy része már nem találja nyereségesnek a Bitcoin hálózatának a fenntartását, ezért lekapcsolják berendezéseiket.
A fenti diagramon jól látható, hogy a hétnapos átlagos Bitcoin hashráta a hónap eleji 693 TH/s szintről 621 TH/s-re esett vissza. A csökkenés hátterében pedig a Bitcoin árfolyamának az alakulása áll. Mivel a bányászok elsődleges bevételi forrása a blokkjutalom, ezért a hálózat fenntartói rendkívül érzékenyek a Bitcoin árfolyamának az ingadozására.
A Bitcoin árfolyamának korrekciója
A Bitcoin bányászok bevétele közvetlenül korrelál a Bitcoin azonnali árfolyamával. Ebből kifolyólag, a hashráta emelkedése magával kellene, hogy vonzza a Bitcoin árfolyamának az emelkedését is, ami azonban ellenkezőleg történt.
A bányászok valószínűleg arra tippeltek, hogy a közeljövőben helyreáll a Bitcoin árfolyama, és ahogyan a hashráta, úgy az azonnali ár is történelmi csúcsot dönt. Ez nem valósult meg, ezért néhány gépet lekapcsoltak a hálózatról, mivel nem érte meg üzemeltetni őket a Bitcoin árfolyamának a mozgása alapján.
Cikkünk írásakor a Bitcoin BTC Price árfolyama az 58 500 dolláros szint megtartásával küzd. A vasárnap esti Trump elleni merényletet követően az eszköz elmozdult a 60 000 dollár feletti szintről, az elmúlt 24 órában azonban szinte meg sem mozdult az árfolyama.