Törökországba tartó tankerhajót támadott meg az iráni haditengerészet
Az iráni haditengerészet bírósági határozat alapján lefoglalta a Marshall-szigeteki felségjelű Szent Nikolas tankerhajót – jelentette a Bloomberg az iráni félhivatalos Tasnim hírügynökségre hivatkozva. A bíróság szerint a Szent Nikolas egy „amerikai olajtanker”.
A görög tartályhajót a Török Kőolajfinomítók társaság bérelte, és több mint 140 ezer tonna iraki SOMO kőolajat szállított. A hajó a nyugat-törökországi Aliaga felé tartott.
Ahogy arról több hírportál is beszámolt, a tanker részt vett azokban a tevékenységekben, amelyek az iráni kereskedelmi szankciók kijátszására irányultak, emiatt az Egyesült Államok áprilisban egymillió hordó olajat foglalt le a fedélzetén.
Az Egyesült Királyság tengeri kereskedelmi műveleteket felügyelő hatósága (UKMTO) jelentése szerint „4-5 fegyveres illetéktelen személy” szállt hajóra az ománi Szohártól mintegy 80 kilométerre keletre.
„Az illetéktelen beszállók a jelentések szerint katonai fekete egyenruhát és fekete maszkot viselnek. A CSO jelentése szerint a hajó megváltoztatta az iráni felségvizek felé vezető útirányt, és megszakadt vele a kommunikáció” – közölte az UKMTO.
A Bloomberg megerősítette, hogy a Marshall-szigeteki felségjelű tankert, a Szent Nikolast eltérítették. Egy korábbi jelentés szerint a hajót az Egyesült Államok még múlt éven lefoglalta, és „Suez Rajan” néven hajózott vele.
A hajót üzemeltető Empire Navigation azt közölte, hogy a hajó 145 000 tonna kőolajjal volt megtöltve, és az iraki Basra kikötőjéből tartott a nyugat-törökországi Aliaga felé a Szuezi-csatornán keresztül. Mint elmondták, a hajóval minden kommunikáció megszakadt.
A Szent Nikolasz Automatikus Azonosító Rendszerét (AIS) kikapcsolták, így lehetetlenné vált a hajó nyomon követése a fedélzeten található jeladók segítségével. Az utolsó ismert pozíció szerda estéről ismert, amikor Szohár városától 80 kilométerre keletre hajózott.
Kapcsolódó cikkünk: Újabb tanker került bajba a globális árnyékflottából
Továbbterjedhet a konfliktus
A hajóeltérítés egy fontos csomópont, az Omán és Irán közötti Hormuzi-szoros közelében történt. A Bloomberg jelentése szerint a kőolaj ára a hír hatására 2%-ot növekedett a londoni tőzsdén.
Az incidens azt követően történt, hogy az amerikai haditengerészet hadihajói egy sor rakétát és drónt lőttek le a Vörös-tengeren. Az Associated Press az Irán által támogatott húszik támadását „az eddigi legnagyobb, a Vörös-tengeri hajózást célzó drón- és rakétatámadásának” nevezte.
A Pentagon „Prosperity Guardian” műveletének – amelynek célja a kritikus fontosságú kereskedelmi hajózási útvonalak védelme – most azzal kell számolnia, hogy a konfliktus a Vörös-tengerről a Hormuzi-szorosra is átterjedhet.
(via ZeroHedge)