Egy török bank digitális eszközletétkezelési és tokenizációs szolgáltatásokat kínál
A török Misyon Bank bejelentette partnerségét a svájci Taurus céggel, hogy kihasználja annak digitális letéteményesi és tokenizációs technológiáját. Az alig egy éve alapított neobank célja, hogy Törökországot a letéti szolgáltatások és a tokenizáció regionális központjává tegye.
A Taurus neves szereplője a digitális eszközpiacnak, olyan ügyfelekkel, mint a Credit Agricole, a Credit Suisse és a Deutsche Bank (az utóbbi kettő befektető).
A Misyon Bank már digitális letétkezelési szolgáltatásokat is kínálhat
Az együttműködés lehetővé teszi a Misyon Bank számára, hogy digitális letétkezelési szolgáltatásokat kínáljon az intézmények széles körének, köztük bankoknak, portfóliókezelő cégeknek, brókercégeknek, fintecheknek, családi irodáknak és központi bankoknak.
Fontos lépést tettünk országunk és régiónk számára azzal az elképzelésünkkel, amelynek célja, hogy Törökországot a régió Svájcává tegyük.
– mondta Dr. Önder Halisdemir, a Misyon Bank vezérigazgatója egy nyilatkozatában.
A digitális eszközök letétkezelési szolgáltatásaira vonatkozó törökországi helyi szabályozási keret befejezésével a Misyon Bank célja, hogy Törökországot a letétkezelési szolgáltatások és a tokenizáció vonzó központjává tegye a régióban.
A cél felé vezető úton a technológiai infrastruktúránkat a svájci székhelyű Taurusszal és leányvállalatunkkal, az MvizyonTech-kel együttműködve alakítjuk ki.
? Kripto Varlıklar Ekosistemi için Misyon Bank ve Türkiye Merkez Haline Geliyor pic.twitter.com/Y8eppPGj9B
— Misyon Yatırım Bankası (@MisyonBank) March 26, 2024
Törökország előrelépéseket tett a kriptoeszközökre vonatkozó jogszabályok terén, és a pénzügyminiszter nemrégiben kijelentette, hogy a szabályozás a végső fázisban van.
A központi banki digitális valuta (CBDC) kísérletek előrehaladása mellett Törökországban különböző tokenizációs és kripto kezdeményezések is zajlanak.
A HSBC 2023 végén arany tokenizációs kezdeményezést indított, a Takasbank 2019-ben bevezette a Biga Goldot, a Garanti BBVA 2023-ban elindította a Garanti BBVA Digital Assets-et. A Colendi fizetési cég pedig 2022-ben felvásárolta a SETL vállalati blokklánccéget.
Amikor a jogi szabályozás hazánkban befejeződik, ezek a munkálatok versenyképes helyzetbe hozzák Törökországot az eszköztárolás és a tokenizáció területén, és regionális cselekvési területet kínálnak majd hazánknak.
– mondta Halisdemir.
Továbbra is egyre népszerűbbek a tokenizált alapok
Az év elején a Moody’s, egy vezető befektetési kockázatértékelő cég egy jelentésében kimutatta, hogy a tokenizált alapok értéke a 2023 eleji 100 millió dollárról körülbelül 800 millió dollárra ugrott. Ezt az amerikai kincstárjegyek növekvő tokenizációja hajtja.
A jelentés kiemelte, hogy mind a nyilvános, mind a privát blokkláncok különböző eszközök bevonásának tanúi.
Néhány figyelemre méltóbb példa: a Franklin Templeton amerikai kormányzati pénzalapja a Stellarról a Polygonra terjeszkedik, a Backed Finance tokenizált rövid távú amerikai kincstárjegyek tőzsdén kereskedett alapot (ETF) indít, a UBS Asset Management pedig tokenizált pénzpiaci alapot (MMF) telepít az Ethereum blokkláncra.
A Moody’s szerint a pénzpiaci alapok tokenizálása lehetőséget kínál arra, hogy stabilitásukat a stabilcoinok technológiai előnyeivel ötvözzék.
Hétfőn a DigiFT, egy szingapúri székhelyű fintech vállalat szintén bejelentette az amerikai kincstárjegy letéti igazolás (DR) tokenjeinek bevezetését.
A DR tokenek a befektetők számára arányos tulajdonjogot kínálnak az alapul szolgáló amerikai kincstárjegyekben. Lehetővé téve a befektetők számára, hogy a hagyományosan biztonságos amerikai adósságpiacnak kitettséget szerezzenek anélkül, hogy jelentős kezdeti tőkére lenne szükségük.