A szankciók ellenére újjáéledhet a Tornado Cash, közel kétmilliárd dolláros befektetést kaptak
A Tornado Cash egy decentralizált, Ethereum-alapú pénzmosó protokoll, ami lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy kriptopénzeket küldjenek és fogadjanak anonimizált módon, biztosítva a tranzakciók és felhasználók védelmét. Az Egyesült Államok hatósága által szankcionált platform jelentős mértékben járult hozzá a pénzmosáshoz és az illegális tevékenységek finanszírozásához, ezért egy fejlesztőjét korábban le is tartóztatták, a csapat ellen pedig eljárást indítottak.
A 2022 óta zajló perek ellenére azonban úgy néz ki, tőkeinjekcióhoz jutott a szankcionált Tornado Cash. A projekt betétállománya az év első felében jelentősen megemelkedett, közel kétmilliárd dollárral, ami 50%-os növekedést jelent a 2023-as betétekhez képest.
Küzdelem a hatóságok ellen
A Tornado Cash „mixer” szolgáltatása az érkező és távozó tranzakciók összekeverésével elrejti a kapcsolatot a feladók és címzettek között. A szolgáltatás segítségével a felhasználók anonimizálhatják Ethereum-alapú tranzakcióikat úgy, hogy véletlenszerű címet rendelnek a feladásokhoz. Ezáltal a Tornado Cash lehetővé teszi a pénzügyi adatok titkosítását és a magánélet védelmét a nyilvános blokklánc ellenére.
A hatóságok olyannyira ellenzik a „mixer” használatát, hogy a hatóságok 64 hónap börtönbüntetésre ítélték a platform alapítóját, Alexay Pertsevet, és óvadékkérelmét elutasították. Roman Storm és Alexey Pertsev letartóztatása után a kriptközösség által létrehozott JusticeDAO-n közel 2,3 milliárd dollárnyi Ethereumot gyűjtöttek össze, hogy támogassák a platform alapítóit a jogi küzdelemben.
Az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma még 2022-ben állapítottam eg, hogy a hírhedt bűnözők több mint 7 milliárd dollárnyi illegális kriptopénzt mostak tisztára a Tornado Cash segítségével közel három éven át.
Újjáéledhet a hírhedt platform
A vádak ellenére úgy néz ki, 2024-ben új lendületet kaphat az OFAC, vagyis a Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatal, által szankcionált platform, ami 2024 első felében 1,9 milliárd dollárnyi beáramlást tapasztalt a Flipside Crypto adatai alapján. Ez a féléves befizetés 50%-kal haladja meg azt, amit a platform 2023 egészében regisztrált.
Az OFAC szankciói azt jelentik, hogy mindenki, aki kapcsolatba lép a protokollal, felkerül egy „feketelistára”, ami megtiltja a tárcák jogilag megfelelő besorolását, vagyis ezek a tárcák nem alkalmasak arra, hogy központosított tőzsdékkel tranzakciókat folytassanak.
E szankciók ellenére azonban a szolgáltatás továbbra is népszerű a hackercsoportok körében. Az Arkham Intelligence blokklánc-analitikai cég szerint a 100 millió dolláros Poloinex-kizsákmányolás mögött álló csoport május óta 76 millió dollárt utalt át a Tornado Cash-nek, a HECO Bridge- és az Orbit Chain-exploitból pedig 166 millió dollárt, illetve 48 millió dollárt utaltak be a platformra. Az indiai WazirX kriptotőzsde feltörése után 235 millió dollár értékű tranzakciót bonyolítottak továbbá le a Tornado Cash segítségével.
Támadják a platform szankcióit
A Tornado Cash 2022 óta áll jogi támadások középpontjában, azonban a kriptovaluta-ipar számos szereplője nemtetszését fejezi ki a szankciók ellen. A felperesek azzal érvelnek, hogy a Tornado Cash szankcionálása „törvényellenes és alkotmányellenes”, mivel a mixer nem tekinthető kormányzatnak vagy jogi entitásnak, és blokkolása sérti az Egyesült Államok alkotmányában megfogalmazott szólásszabadsághoz való jogot.
A Tornado Cash-t 2022 óta többek között a Coinbase, a The Blockchain Association és a Coin Center is támogatja, ügyvédeik szintén azt állítják, hogy a szankciók jogellenesek. Az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma azonban kitart azon állítása mellett, hogy a Tornado Cash nemzetbiztonsági fenyegetést jelent, mivel a platform többször is elmulasztotta a pénzmosás megállítására szolgáló ellenőrzéseket.
A platform három társalapítója közül Aleksey Pertsev-et 64 hónap börtönbüntetésre ítélték, Roman Storm-ot pedig augusztusban tartóztatták le, de nemsokkal később, 2 millió dolláros óvadék ellenében szabadlábra helyezték. A harmadik társalapító, Roman Semenov, továbbra is szabadlábon van.