Ők a világ leggazdagabb családjai

A Bloomberg megosztotta a világ 25 leggazdagabb családjának listáját. Az első helyet elfoglaló család vagyona 406,5 milliárd dollár, míg a lista utolsó helyezettjének vagyona 37,4 milliárd dollár.

A lista szerint a vagyoni rangsor élén a Walton család áll, akik 2024-ben elképesztő, 172,7 milliárd dolláros növekedést érhetnek el, köszönhetően a Walmart részvények szárnyalásának. Waltonék együttes vagyona meghaladja a 400 milliárd dollárt.

A kiskereskedelmi óriás 46%-át birtokló család örökösei továbbra is hasznot húznak Sam Walton örökségéből, aki még a 60-as években alapította a céget. Az olyan közvetlen leszármazottakon kívül, mint Rob, Jim és Alice Walton, a tulajdonosi körhöz olyan kiterjesztett családtagok is tartoznak, mint Gregory Penner, aki Sam Walton unokájának felesége, és aki jelenleg a Walmart elnöke. A család azóta diverzifikálta portfólióját olyan szektorokba, mint a sporttulajdonlás, konkrétan a Denver Broncos amerikaifutball-franchise.

walton

Balról jobbra: Rob, Alice, Jim.

A top 5

A rangsor 2. és 3. helyezettje az Al Nahyan generációs dinasztia és a nyolcadik generációs Al Thani család volt, 323,9 milliárd, illetve 172,9 milliárd dollár értékben. Az Al Nahyan család a globális olajtartalékok mintegy hat százalékát birtokolja, ami jelentősen hozzájárul hatalmas vagyonukhoz. Befektetéseik nem korlátozódnak az energiaszektorra; több neves vállalatba is fektettek tőkét. Ezek közé tartozik a Manchester City futballklub tulajdonlása, a Fenty by Rihanna szépségápolási márkába való befektetés, valamint Elon Musk űrkutatási vállalkozásába, a SpaceX-be való hozzájárulás.

A 4. helyet a Hermès család kapta, amely mintegy 170,6 milliárd dollárt birtokol. A család immár hatodik generációjában a luxuscikk-ipar egyik főszereplője.

Az 5. helyen a Koch család áll 148,5 milliárd dollárral. A Charles és David Koch által irányított kansasi székhelyű konglomerátumuk éves bevétele mintegy 125 milliárd dollár írja a Bloomberg. És az iparon túl a Koch család hihetetlenül befolyásos lett az amerikai politikában, szuper PAC-okat és versenyeket támogatva, amelyek nagyrészt a republikánus jelöltek javát szolgálják.

A lista további figyelemre méltó nevei közé tartozott az izraeli Ofer család többszörös iparági befektetője. Sammy Ofer, annak a hajózási vállalkozásnak az alapítója, ahol minden kezdődött, 2011-ben halt meg. Vagyonát fiai, a monacói Eyal és a brit Idan között osztották fel. A fiúk most különálló kereskedelmi cégeket vezetnek a hajózás, az ingatlanok és az energiaipar területén, és együttesen 55,6 milliárd dolláros vagyonnal rendelkeznek.

Az egyik legnagyobb bitcoin spot ETF-et kibocsátó vállalat a 11. helyen szerepel

A Fidelity Investments, a vagyonlista egyik kulcsszereplője a digitális eszközök, köztük a Bitcoin felé helyezte át a hangsúlyt. Az alapító Edward C. Johnson II. unokája és Abigail Johnson operatív vezérigazgató által vezetett vállalat a lista 11. helyén végzett, 72,4 milliárd dolláros vagyont felhalmozva.

2024 elején, a kriptoközösség hatalmas nyomására, a Fidelity BTC spot tőzsdén kereskedett alap (ETF) kérelmét az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) 9 másik beadvány mellett jóváhagyta. A startup FBTC-je a harmadik helyen áll a kezelt vagyon (AUM) tekintetében az IShares IBIT és a Grayscale GBTC mögött.

A Fidelity Bitcoin befektetési politikája minden bizonnyal felkeltette a közösség érdeklődését és bizalmát. A piaci adatok azt mutatják, hogy a spot BTC ETF-ek közül az FBTC-nek volt a legnagyobb beáramlása december 11-én, amikor is 122 millió dollárt regisztrált, ami a teljes nettó beáramlás több mint 50%-a volt az adott napon.

A tőzsdén jegyzett társaihoz képest egyedülálló modellt alkalmazva a Fidelity továbbra is magántulajdonban van, a Johnson család a SEC-bejegyzések szerint a vállalat részvényeinek és szavazati jogának 49%-át ellenőrzi.

Michael O’Reilly, a Fidelity digitális eszközökkel foglalkozó részlegének elnöke ezt a magántulajdonosi struktúrát stratégiai előnyként emelte ki a kriptoletétkezelési szolgáltatások tekintetében. A Fortune Newsnak nyilatkozva O’Reilly kifejtette, hogy ez lehetővé teszi a cég számára, hogy hosszú távú perspektívát alkalmazzon olyan területeken, mint a kriptopénz, amit sok versenytárs elkerül. „Az, hogy magántulajdonban vagyunk, elég nagy előnyt jelent számunkra” – mondta.