Ezek az országok a bevándorlók legkedveltebb célpontjai
Körülbelül 281 millió nemzetközi migráns él a világon, ami a globális népesség 3,6%-ának felel meg. A Visual Capitalist ábrája a migránsok húsz legfontosabb célországát és a migrációs a trendek változását mutatja 1995-ben és 2020-ban.
Kik ezek a bevándorlók, honnan jönnek és miért döntenek a hazájuk elhagyása mellett? Gondoltad volna, hogy közel 30 millió gyermek is érintett?
Továbbra is hiszünk az amerikai álomban?
Az adatok azt mutatják, hogy 1995-ben és 35 évvel később is az Egyesült Államok a legvonzóbb cél a bevándorlók számára. A világ legnagyobb és egyik legfejlettebb gazdasága valószínűleg a hatalmas gazdasági lehetőségek miatt olyan népszerű. A teljes bevándorlás közel 20%-a az USA-ba történik.
A Németországba és Szaúd-Arábiába érkezők száma a kétszeresére nőtt 30 év alatt. Spanyolország és Thaiföld 1995-ben még helyet sem kapott a top 20-ban, de az előbbi mára a 10. helyre, az utóbbi pedig a 14. helyre került.
Ahogy a fenti ábrán látható, Szaúd-Arábia mellett az Egyesült Arab Emírségekbe is jelentősen megnőtt a bevándorlás. A két olajra épülő gazdag ország számos lehetőséget kínál mind a gazdag, mind a hátrányosabb helyzetű bevándorlók számára.
Az ENSZ szerint az elmúlt években emberek milliói kényszerültek lakóhelyük elhagyására a kiterjedt konfliktusok miatt. Szíria, Jemen, a Közép-afrikai Köztársaság, a Kongói Demokratikus Köztársaság, Szudán, Etiópia és Mianmar olyan háború dúlta országok, amelyekből jelentős az elvándorlás.
Emellett az éghajlati és időjárási katasztrófák okozta kényszerű kitelepítés is jellemző. 2022 és 2023 folyamán többek között Pakisztánban, a Fülöp-szigeteken, Kínában, Indiában, Bangladesben, Brazíliában és Kolumbiában történt jelentős elvándorlás. 2022-ben 117 millió ember kényszerült lakóhelye elhagyására. Ebből 35 millió menekült, és 5,5 millió menedékkérő. 70 millióan a konfliktusok, 9 millióan pedig a katasztrófák miatt hagyták el otthonukat.
Hasonlóan alakul a nők és a férfiak aránya, de 28 millió gyermek is vándorol
A 281 millió bevándorlóból 135 millió nő, míg 146 millió férfi. Ez az adat árnyalja azt az állítást, miszerint a betelepülők többsége fiatal férfi. Ahogy arról korábban beszámoltunk, Németországban az adatok szerint 6-ból 10 bűnelkövető külföldi származású, és a többségük fiatal férfi.
Ahogy a fentebbi adatokból is látszik, ez nem jelenti azt, hogy lényegesen több férfi érkezik, csupán nagyobb figyelem és hangsúly helyeződik rájuk, ami egy torzított elképzelés kialakulásához vezethet. Ennek ellenére a pontos megállapításokhoz szükség lenne a migrációs adatok régiós lebontására is.
Ami a legmegdöbbentőbb, hogy körülbelül 30 millió gyermek is részt vesz a nemzetközi migrációban. Ez azt jelenti, hogy minden tizedik bevándorló gyermek, ami igazolja a menekülés okainak súlyosságát.
Honnan jönnek a migránsok?
A legtöbben, körülbelül 18 millióan, Indiából távoztak, ezt követi Mexikó 11 millió fővel, majd Oroszország (szintén 11 millió) és Kína (10 millió). Ez, tekintve az országok százmilliós vagy milliárdos méretét, elsőre nem is olyan meglepő.
A listán azonban olyan országok is helyet kaptak, mint Lengyelország, Ukrajna és Románia, ahonnan eddig megközelítőleg 5 millió ember hagyta el hazáját egy jobb élet reményében. Ukrajna esetében ez a szám a háború óta drasztikusan emelkedett. Eddig körülbelül 7 millió ukrán hagyta el hazáját, és 4 millió kényszerült az otthona elhagyására.
Az évek óta tartó konfliktus és az Aszad-diktatúra miatt Szíriában közel 7 millió ember hagyta el a lakóhelyét. Ez azt jelenti, hogy a lakosság közel 40%-a kényszerült helyváltoztatásra. Sokan Törökországba, Jordániába és Libanonba menekültek. Most, a diktatúra megszűnésével, kérdéses, hogyan fog változni a migráció és az Európában élő menekültek státusza.