Kolosszális befektetések: Íme a top 10 megaprojekt a világon

Az utóbbi években számos megaprojekt startolt el világszerte, különösképp a Perzsa-öböl arab államaiban. Az efféle nagyszabású beruházások jelentős hatást gyakorolnak az adott ország gazdaságára, illetve a társadalomra és a környezetre is. 

Az 1Build építőipari szoftvercég becslései szerint még az évtized vége előtt megvalósul az első olyan megaprojekt, amelynek becsült költsége meghaladja majd az 1 billió dollárt. Jelenleg is több olyan projekt van folyamatban, amely meghaladja a 100 milliárd dolláros nagyságrendet – annak ellenére, hogy néhány évvel ezelőtt még 10 milliárd dolláros építési javaslatok is megaprojektnek számítottak.

Az arab államok dúskálnak a megaprojektekben

Amint arról Katharina Buchholz, a Statista adatgyűjtésre specializálódott platform munkatársa beszámolt, a 1Build, az International Construction Magazine és a Construction Review által megnevezett kilenc folyamatban lévő, 100 milliárd dollárba vagy annál is többe kerülő megaprojekt közül négy az Arab-öböl menti országokban kerül kivitelezésre.

Statista megaprojektek

Ezek közé tartozik a Neom City ambiciózus projektje is, amely Szaúd-Arábia északnyugati részén épül és futurisztikus városok gyűjteményét jelöli.

Egy másik, a The Line névre keresztelt kezdeményezés, amely egy teljesen zárt, lineárisan tervezett város, forradalmi ötletének köszönhetően nagy figyelemre tett szert. A projekt méreteit nemrégiben azonban csökkentették, így az mindössze 2,4 kilométer hosszú (és 200 méter széles, illetve 500 méter magas) lesz. A becslések szerint 2030-ra mintegy 300 000 embernek ad majd otthont – noha ez az érték az eredeti hosszának csak töredéke. További folyamatban lévő megaprojekt például a szaúd-arábiai Dzsiddától északra fekvő King Abdullah Economic City és az észak-kuwaiti Silk City, amely a világ jövőbeli legmagasabb épületét is magába foglalja majd.

Ugyanakkor, a transzeurópai közlekedési hálózat (röviden csak TEN-T) jóval drágább beruházás néhány megaprojektnél, köztük a Neom City-nél is. A 600 milliárd dollárra becsült infrastruktúra-fejlesztés magában foglalja vasútvonalak, utak, hajózási útvonalak és a hozzájuk kapcsolódó létesítmények építését az EU-tagállamokban a távolsági közlekedés javítása érdekében.

Továbbá, az Arab-félszigeten megvalósuló befektetések is visszaesést szenvedtek el, mint például a 250 milliárd dolláros, 2000 km hosszúságú, a GCC-tagországokat vasúton összekötő projekt. A projektet, amelynek átadását eredetileg 2018-ra tervezték, időközben leállították, de azóta újraindult a tervezése. A régióban részben eltörölt megaprojekt a Dubailand szórakoztató és turisztikai komplexum, amely eredetileg 64 milliárd dollárba került volna.