Több száz ősi ábrát fedezek fel a perui sivatagban az AI segítségével
A perui Nazca-sivatagban található 2000 éves Nazca-vonalak tulajdonképpen óriási rajzok, amelyek növényeket és állatokat ábrázolnak, de csak a levegőből, magasról láthatók.
Drónfelvételek segítségével most összesen 303 újonnan felfedezett ősi szimbólumot tártak fel. A japán Jamagatai Egyetem Nazca Kutatóintézetének régészei mesterséges intelligenciát alkalmazva jutottak el ezekhez a lenyűgöző eredményekhez.
Az újonnan felfedezett geoglifák között madarak, növények, pókok, fejdíszes emberalakok, levágott fejek és egy késsel felszerelt orka is található. Ezek az ősi szimbólumok körülbelül 2000 évesek, és az amerikai PNAS tudományos folyóiratban nemrégiben megjelent tanulmány szerint számuk közel megduplázódott. A kutatók eredményei némi betekintést nyújtanak a szimbólumok titokzatos céljára is.
A Nazca-geoglifákat először a 20. század elején fedezték fel Peru déli partvidékétől 50 kilométerre, a sivatagban, amely 500 méterrel a tengerszint felett található. A száraz éghajlat, a gyér népesség, az áradások hiánya és a földművelésre alkalmatlan talaj miatt ezek a szimbólumok az idők során szinte érintetlenül maradtak fenn.
A mesterséges intelligencia gyorsítja a felfedezéseket
Az elmúlt évtizedekben a távoli, nagy felbontású képfelvételek használatával egyre több geoglifát fedeztek fel: 2000 és 2020 között évente átlagosan 19-et. Azonban az AI alkalmazása drámai módon felgyorsította ezt a folyamatot, és forradalmasíthatja a régészeti felfedezéseket – állítják a tanulmány szerzői.
Masato Sakai, a Jamagatai Egyetem régészeti professzora vezette kutatócsoport az IBM Watson Kutatóközpont szakembereivel együtt dolgozva AI-modellt fejlesztett, amely a korábban feltárt 430 Nazca-szimbólum nagy felbontású képeivel lett betanítva. A legfőbb kihívást a képek korlátozott száma jelentette, mivel a modellek általában tízezres nagyságrendű képadattal működnek hatékonyan.
A kutatók a kisebb és figurális geoglifákra összpontosítottak, amelyek átlagosan 9 méter hosszúak, szemben a nagyobb, 90 méteres vonaltípusú mintákkal, amelyek könnyebben észlelhetők légi felvételekről. Az AI-modell 47 000 potenciális helyszínt azonosított a 629 négyzetkilométeres területen, amelyből 1 309-et tekintettek „magas potenciálúnak”.
Új felfedezések terepi munkával
2022 szeptembere és 2023 februárja között a kutatócsoport terepmunkát végzett a Nazca-sivatagban, drónok és gyalogos vizsgálatok segítségével. Ennek eredményeként 303 új figurális geoglifát azonosítottak. Ezek közül 178-at az AI-modell javaslatai alapján találtak, míg 125-öt a terepi munkák során, önállóan fedeztek fel.
A kutatók becslése szerint a sivatagban még további 248 figurális geoglifa várhat felfedezésre, mivel a terepmunkák során 968 potenciális helyszínt nem tudtak megvizsgálni.
Mi volt a geoglifák célja?
A Nazca nép szimbólumainak pontos célja továbbra is rejtély. A fő hipotézis szerint a szimbólumok szent területként szolgáltak, amely zarándokhely lehetett. Más elméletek szerint ezek naptárként, csillagászati megfigyelésekhez, öntözési rendszerekhez, mozgáshoz – például futáshoz vagy tánchoz –, illetve kommunikációs célokra is szolgálhattak.
A nagyobb, vonaltípusú szimbólumok általában növényeket és állatokat ábrázolnak, míg a kisebb figurális minták embereket, emberi tevékenységeket (például áldozati szertartásokat) vagy háziasított lámákat jelenítenek meg.
A kutatók szerint a szimbólumok jelentését azok csoportosítása és elhelyezkedése befolyásolhatja. A kisebb geoglifák gyakran ősi kanyargós ösvények mentén találhatók, amelyeket az ott élők kisebb csoportokban járhattak végig. A nagyobb szimbólumok ezzel szemben egyenes vonalak, négyzetek és trapézok hálózatai közelében helyezkednek el, amelyek valószínűleg szertartási célokat szolgáltak.
A Nazca-vonalak szimbólumait kultúrtörténeti jelentőségük miatt 1994-ben felvették az UNESCO világörökségi helyszínei közé.
A kutatók további munkákat végeznek a szimbólumok pontos jelentésének megfejtésére, és azt tervezik, hogy jövőbeli tanulmányaikban publikálják eredményeiket.