Több millió amerikai nem fog fizetést kapni, óriási a felháborodás

Több millió amerikai szövetségi dolgozó fizetése van veszélyben. Olyanok kerülhetnek még nagyobb bajba, akik már most is pénzügyi nehézségekkel küzdenek.

Országszerte több millió kormányzati alkalmazott a hónap végén határozatlan időre nem kap fizetést az Egyesült Államokban, mivel a kongresszus a kormányzati leállásra készül.

A képviselőház republikánus képviselői csütörtökön nem tudtak kompromisszumra jutni az új költségvetésről, beleértve a védelmi minisztériumnak szánt forrásokat is, mivel néhány konzervatív ellenzéki további kiadáscsökkentéseket követelt. Ha a kongresszus nem cselekszik, a szövetségi kormány szeptember 30. után nem lesz képes kifizetni 4 millió alkalmazottját.

A közalkalmazottak között óriási a felháborodás. Úgy vélik, hogy a politikusok csak magukra gondolnak, akik a piszkos munkát végzik egyáltalán nem számítanak.

A leállás egy különösen bizonytalan időszakot jelent sok olyan háztartás számára, amely már így is szenved a tartósan magas inflációtól, amely felhajtotta a lakbér, a gyermekgondozás, az élelmiszerek, a közlekedés és a közüzemi szolgáltatások költségeit.

A korábbi kormányzati leállások során a dolgozók megkapták a fizetésüket, amint elfogadták a finanszírozási törvényt, de az utolsó csekk és a fizetésük megérkezése közötti időszak átvészelése – és a bizonytalanság – egyesek számára pénzügyileg igen megterhelő volt.

Bár az amerikai munkanélküliségi ráta történelmi mélyponton van, közgazdászok szerint a kormányzat egy hónapnál hosszabb ideig tartó leállása az Egyesült Államok gazdaságát is megnehezítheti.

Ha a leállás hónapokig tart, az USA recesszióba süllyed

„Ha mindezeket együtt vesszük figyelembe, akkor meg fogja terhelni a gazdaságot, különösen azokat a kisvállalkozásokat és családokat, amelyek még mindig nem álltak talpra” – mondta Megan Way, a massachusettsi Babson College közgazdászprofesszora. „Olyan érzés, mintha sót szórnánk a sebbe, mert annyi család van, akiknek még nem sikerült felkapaszkodni a világjárvány után.”

„Ha a leállás az év végéig tartana, az elég lehet ahhoz, hogy az USA recesszióba kerüljön” – jelentette ki Mark Zandi, a Moody’s Analytics vezető közgazdásza.

„Néhány hét, nem nagy ügy. Egy hónap már a gazdasági adatokban is megmutatkozik. Ennél hosszabb idő után már komoly problémává válik, és ha ez az egész negyedévre kiterjed, akkor valószínűleg recessziót jelent” – mondta Zandi.

Bár Washington már korábban is átesett leállásokon, ennek a mostani leállásnak lényegesen nagyobb hatása lehet, mert sokkal több dolgozót érint, mint a legutóbbi. A kongresszus nem hagyta jóvá a kormányzat egyetlen részének finanszírozását sem, és nem fogadta el a hadsereg tagjainak fizetését biztosító törvényt sem.

Nagyjából 4 millió szövetségi alkalmazott mellett, akik nem kapnának fizetést a jövő hónapban a bekövetkező esetleges leállás során, több millió vállalkozóként dolgozó munkavállaló fizetése se érkezne meg. A katonák fizetésének leállítása óriási stresszt jelentene a katonai családoknak, akik gyakran már így is fizetésről fizetésre élnek – mondta Brian Kelly nyugalmazott légierő altábornagy, aki jelenleg az Amerikai Katonai Tiszti Szövetség elnöke. Elmondta, hogy szervezete egyre nagyobb aggodalmakat hall a tagjaitól a leállás hatása miatt.

„Sok áldozatot hoznak a bevetésekkel, talán a harcokkal és a különböző dolgokkal, és ezt örömmel teszik. De cserébe remélik, hogy a rendszer ugyanezt az elkötelezettséget és áldozatvállalást adja vissza nekik” – mondta Kelly. „Ha ezt nem látják, az bizony sok mindent aláás.”

Az Egyesült Államok élelmiszerbankjai országszerte elkezdtek felkészülni a segítséget kérő szövetségi dolgozók beáramlására. A legutóbbi leállás idején az élelmiszerbankok hetente mintegy 4000 háztartásnak osztottak ki élelmiszerdobozokat az élelmiszerüzletek parkolóiban kialakított ideiglenes helyszíneken, kifejezetten a szövetségi dolgozók számára.

A Szövetségi Katasztrófavédelmi Ügynökségnél Steve Reaves szakszervezeti elnök elmondta, hogy aggódik kollégái miatt, akik már így is nagy nyomás alatt vannak. A legutóbbi leállás idején többeknek a nyugdíj-megtakarításaikat kellett felhasználniuk, hogy kifizethessék a jelzáloghitelüket. Ha a leállás elhúzódik, annak beláthatatlan következményei lesznek.