Tízszeresre nőttek a Bitcoin és az Ethereum átlagos tranzakciós költségei
Az elmúlt 24 órában a kriptopénz-felhasználók olyan képernyőfotókat kezdtek megosztani, amelyeken kétszeres, háromszoros, de átlagban akár tízszeres tranzakciós díjakat mutattak az Ethereumon és a Bitcoinon.
Az Ethereum és a Bitcoin tranzakciós díjainak közelmúltbeli megugrása újra fellobbantotta a skálázhatósági megoldásokról és a layer 2 hálózatok szerepéről szóló vitát.
Az egyik képernyőfotó szerint a tranzakciós díjak elérik a 220 dollárt egy magas prioritású tranzakció esetében az Ethereumon, míg más képernyőfotókon 100 dollár körüli számokat mutattak.
A cikk írásakor egy Ethereum hot walletből történő 300 dolláros tranzakció 45,65 dolláros hálózati költséggel járt az Uniswap decentralizált tőzsdén.
A BTC-díjak 6 hónapja nem voltak ilyen magasak
A Bitcoin-felhasználók 10 dollár körüli díjakról számoltak be a magas prioritású tranzakciók esetében. Bár ez viszonylag alacsony, a BitInfoCharts szerint az átlagos Bitcoin (BTC) tranzakciós költség az elmúlt három hónapban 1 dollár körül mozgott. A BTC-díjak május óta nem voltak ilyen magasak.
A tranzakciós díjak emelkedése arra késztette a Solana és más blokkláncok támogatóit, hogy hencegjenek azzal, mennyivel olcsóbbak a tranzakciók saját láncaikon.
A hálózati díjak ára dinamikus, és a kereslet, illetve a hálózat zsúfoltságának függvénye. A láncon belüli aktivitás növekedése gyakran bikapiacokon vagy erős piaci hangulat esetén következik be.
A díjkiugrást megelőzően a BitInfoCharts szerint az Ethereum tranzakciós költségei november 8-án átlagosan 11,35 dolláron álltak. Néhány héttel korábban, október 14-én még 1,40 dollár volt az átlagos díj – hozzá kell tennünk, hogy ez volt a legalacsonyabb, 2023-ban feljegyzett szint.
Melyik a jobb döntés: Az alapréteg skálázása vagy a layer 2-re való koncentrálás?
A Bitcoin és az Ethereum fejlesztői úgy döntöttek, hogy a decentralizációt és a biztonságot az alaprétegben helyezik előtérbe. A végrehajtási környezet nagy részét pedig a layer 2 hálózatokra hárítják, hogy a tranzakciókat olcsóbbá tegyék.
Ilyen layer 2-es hálózat a Bitcoin esetében a Lightning Network. Az Ethereum ezzel szemben egy maroknyi 2. rétegű hálózattal rendelkezik, amelyek kifejezetten az Ethereum gyorsabbá és olcsóbbá tételére összpontosítanak. Ilyenek például az Arbitrum, az Optimism és a Polygon.
Ezeken a hálózatokon a tranzakciók gyakran kevesebb mint 1 dollárba kerülnek. Azonban nem mindenki ért egyet azzal, hogy ez a helyes módja a skálázhatóság kezelésének.
Justin Bons, a Cyber Capital kriptopénz befektetési cég alapítója szerint az alaprétegnek kellene lennie az egyetlen tranzakciós környezetnek.
L2s are a terrible replacement for L1 scaling
In fact, L2s do not scale the L1 at all; if anything L2s compete with the L1 over fees
Weakening the security & economics of the L1
All while delivering worse UX, lower security & fragmenting liquidity
"L2 scaling" is parasitical!
— Justin Bons (@Justin_Bons) October 28, 2023
Bonsa monolitikus blokklánc-architektúrák mellett érvel, amelyekben a konszenzus, az adatok rendelkezésre állása és a tranzakciók végrehajtása mind az alaprétegen történik. Így van ez például a Solana esetében.
A kritikusok azonban rámutattak a Solana több, a hálózat túlterheltsége miatti kiesésére. Úgy vélik, hogy a Bitcoin blokklánc-hálózata jobb megközelítést használ a skálázhatóság megoldására.