Titokban az emírségeki hírszerzésnek kémkedik egy üzenetküldő alkalmazás
A New York Times jelentése szerint a ToTok üzenetküldő alkalmazás valójában az Egyesült Arab Emírségek kormányának megfigyelő alkalmazása, amivel a felhasználók beszélgetéseit hallgatja le és követi nyomon üzeneteiket.
A hírt a New York Times egy amerikai hírszerző vallomására alapozza. A hírszerző hozzátette, egyre világosabban kivehető a trend a diktatórikus kormányok körében, melyek hatékonyabb módszerek után kutatnak a külföldi személyek, terroristák, újságírók és kritikusok megfigyelésére. Az hogy az olajban gazdag ország pontosan kiket is akart az alkalmazással megfigyelni, az nem derült ki.
Az appot több millióan töltötték le mióta pár hónappal ezelőtt útjára indult. Különösen az Egyesült Arab Emírségekben vált népszerűvé mivel az alternatív WhatsApp és Skype egyes funkcióit a helyi kormány letiltotta. Elterjedésében szerepet játszott a Huawei telefongyártó és a fizetős üzenetküldő Botim, ami felhasználóit arra ösztönözte, hogy váltsanak a ToTokra.
Az Apple és a Google már leszedte app áruházaiból az alkalmazást. A ToTok az appja levételét technikai problémákkal magyarázza. Az Androidos verzió még elérhető a Samsung, Huawei, Xiaomi és Oppo telefongyártók áruházaiban és az alkalmazás saját honlapján.
A ToTok alkalmazás adatvédelmi nyilatkozata kihangsúlyozza, személyes adatokat oszthat meg vele kapcsolatban álló, tulajdonos vállalatokkal, de azt nem írja, hogy konkrétan az Egyesült Arab Emírségek kormányával is. A NYT azonban felfedte, hogy egyértelmű kapcsolat van az alkalmazást kiadó Breej Holding és egy hírszerzési vállalat, a DarkMatter között, amiről köztudott, hogy emírségeki hírszerzőket foglalkoztat.