Titkosítani akarják a Bitcoin blokklánc peer to peer részeit
Egy javaslat szerint, a Bitcoin blokklánc szereplői közti peer to peer tranzakciók összes részletét titkosítani kéne, sőt a validátor node-ok helyinformációit is. A javaslat Bitcoin Improvement Proposal 324 néven vált ismertté és sokan rögtön megosztották róla a véleményüket az interneten. A javaslat szövege szerint, mivel a Bitcoin eredendően egy publikus, decentralizált hálózatként indult, ezért a résztvevők közti tranzakciók is teljesen publikusak. Ez valóban teljesen igaz, amennyiben valahogy sikerül megtudnunk valakinek a nyilvános kulcsát, utána az összes létező kriptovaluta tranzakcióját vissza tudjuk keresni szinte bármilyen technikai ismeret nélkül. Ennek a jelenségnek kulcsszerepe volt abban, hogy valamelyest sikerült visszaszorítani a kriptovaluták és a szervezett bűnözés, illetve a terrorizmus összefonódását, amely oly sokáig mérgezte a kriptoszektor társadalmi elfogadottságát.
A tervezett támogatói szerint azonban ennek a publikusságnak több hátránya is van. Elsősorban nehezményezik, hogy ezt kihasználva elméletben gyakorlatilag bárki hozzáférhet bárkinek a személyes pénzügyi adataihoz. Olyan adatokhoz, amikhez nyilvánvalóan semmi köze. További sebezhetőségként említik, hogy a titkosítás nélküli kapcsolat megkönnyíti a magasan képzett támadók számára a blokklánc feltörését, és a tranzakciók illetéktelen befolyásolását is. Arra is kitérnek, hogy véleményük szerint a blokklánc publikussága elősegítheti az esetleges cenzúrát is. Igaz ugyan, hogy a Bitcoin blokklánc az elindulása óta számos technikai fejlesztésen átesett, mégis kérdéses, hogy egy hasonló fejlesztés mennyire összeegyeztethető a hálózat felhasználóinak szellemiségével.
Nem biztos, hogy jó ötlet az adatok titkosítása
Először is, ha tényleg titkosítani kellene a bitcoin tranzakciókat, az biztos nem tenné gyorsabbá az amúgy sem villámsebes hálózatot. Az egész Bitcoin hálózat mára már csupán 5-10 tranzakciót tud validálni másodpercenként. Ez gyakorlatilag alkalmatlanná teszi az eredetileg kijelölt digitális fizetőeszköz funkció betöltésére és az értékmegőrző funkcióját is egyre jobban rontja. Igaz, hogy a bitcoin lighting network segítségével a probléma orvosolható, de ez a megoldás a decentralizáció hiányára működik és a blokkláncon kívülre viszi a tranzakciókat. Továbbá a titkosított tranzakciókkal azonnal újult erővel térnének vissza a kriptovaluták használatához a különböző nemkívánatos csoportok: bűnözők, terroristák, korrupcióban érintett személyek stb. stb. Ha pedig a jelenlegi feszült geopolitikai helyzetben bármely blokkláncot elkezdenék nagyüzemben a nemzetközi szankciók kijátszására felhasználni, az könnyen megsokszorozhatja a még csak ébredezőben lévő politikai akaratot az egész kriptoszektor beszántására.