Titkos paktum jöhetett létre az amerikai bankok és az orosz vállalatok között?

A Biden-kormányzat igyekszik fenntartani a szankciós nyomást, miközben el akarja kerülni a globális gazdasági katasztrófát. 

A Biden-adminisztráció négyszemközt sürgeti a vezető amerikai bankokat, például a JPMorgan Chase-t és a Citigroupot, hogy az ukrajnai konfliktus miatt Moszkva ellen bevezetett szankciók ellenére folytassák az üzletkötést stratégiai fontosságú orosz cégekkel – mondták az ügyet ismerő személyek a Bloombergnek.

A kérés az amerikai pénzügyminisztérium és a külügyminisztérium részéről érkezett, mivel a kormány igyekszik fenntartani a nyomást Oroszországra, ugyanakkor elkerülni „egy globális gazdasági katasztrófát” – jelentette a hírügynökség hétfőn.

Washington olyan szolgáltatásokat kért, mint az amerikai dollárban történő elszámolás, a fizetési átutalások és a kereskedelem finanszírozása olyan orosz cégek számára, amelyek mentesülnek a szankciók bizonyos aspektusai alól, beleértve a gázóriás Gazpromot és a műtrágyagyártó Uralkali és PhosAgro cégeket.

Ennek következtében a legnagyobb amerikai bankok jelenleg „túlerőben vannak” a Biden-kormányzat és a Moszkvával szembeni keményebb intézkedésekhez ragaszkodó kongresszus között.

A szankciók megakadályozzák, hogy az amerikai bankok szolgáltatásokat nyújtsanak a feketelistán szereplő szervezeteknek és személyeknek, a szankciók megsértését több milliárd dolláros bírsággal büntetik.

Jamie Dimont, a JPMorgan Chase befektetési bank vezérigazgatóját szeptemberben egy kongresszusi meghallgatáson faggatták arról, hogy cége állítólag a szankciórendszer kiskapuit kihasználva továbbra is együttműködik Oroszországgal. A bankár erre úgy reagált, hogy „az amerikai kormány utasításait követjük, ahogyan azt ők kérték tőlünk”.

A Bloomberg kérdésére a pénzügyminisztérium szóvivője elmondta, hogy a pénzügyminisztérium iránymutatást adott ki a bankoknak, amelyben tisztázta, hogy a humanitárius segítségnyújtás, az energia és a mezőgazdaság területén végzett tevékenységek engedélyezettek. A JPMorgan és a Citigroup nem kívánt nyilatkozni.

„A kongresszusnak ezt meg kell értenie – az amerikai kormány nem vezetett be átfogó embargót Oroszországgal szemben, még mindig vannak olyan üzleti zsebek, amelyek engedélyezettek” – mutatott rá Nnedinma Ifudu Nweke, az Akin Gump Strauss Hauer & Feld LLP amerikai gazdasági szankciókra szakosodott ügyvédje.

A pénzügyminisztérium „továbbra is tart majd találkozókat a bankok felvilágosítására a megengedett ügyletek ezen zugairól, különösen a humanitárius területen” – tette hozzá Nweke.