A Tether eredménye a legnagyobb bankokéval versenyez
A Tether a stablecoin piac koronázatlan királya és elengedhetetlen résztvevője a kriptovaluták és fiat valuták közötti híd megteremtésének. A 2014-ben alapított cég a kriptovaluta piac fellendülése közepette olyan eredményeket ért el, melyekre a legnagyobb bankok is felfigyeltek. A Tether eredményét látva több intézményi szereplő fontolóra vette a kriptovaluták adaptációját, ugyanakkor mi áll a Tether rendkívüli eredménye mögött?
A Tether a stablecoin-piac legnagyobb szereplője, 2023-as nettó eredménye meghaladta a 6,2 milliárd dollárt, mely a Goldman Sachs és Morgan Stanley eredményével szinte megegyezik. A különbség csupán az, hogy a Tether ezt 100 alkalmazottal érte el.
A Tether eredményeire a világ legnagyobb bankjai is felfigyeltek
Azáltal, hogy a Tether 2023-ban 6,2 milliárd dollárt is meghaladó nettó eredményt termelt, teljesítményükre a hagyományos pénzügyi szervezetek is felfigyeltek és késztetést éreznek, hogy komolyabb kutatást végezzenek a kriptovaluták területén. A 100 alkalmazottat számláló Tether az egy főre vetített eredményben 380-szor bizonyult jobbnak, mint a JPMorgan, és olyan riválisokat is maguk mögé utasítottak, mint a Goldman Sachs és a Morgan Stanley.
Ez a drasztikus eltérés rávilágít a kriptovaluta iparágban tevékenykedő cégek technológiai versenyelőnyére, mellyel a nyereségesség maximalizálása határokon ível át, lebontva olyan hagyományos korlátokat, mint a munkaerő nagysága, az irodák száma vagy a demográfiai szabályozásoknak való megfelelés minden leányvállalatnál.
Aggodalom a centralizált és decentralizált versenytársak körében is
A Tether sikerének nem feltétlen örül mindenki, a pénzügyi ökoszisztémán belül vitákat is váltott ki a gyors növekedés. A JPMorgan aggodalma a Tether gyors növekedése és a szabályozási kihívásoknak való megfelelés miatt fogalmazódott meg, a bank szerint a kripto-ökoszisztéma potenciális kockázata fenyegető lehet a pénzügyi iparág összes szereplője számára, hiszen az átláthatóság és szabályozási megfelelés könnyedén elmaradhat.
A Tether-t és a Bitfinex-et kritizálta élesen Bitfinex’ed X-felhasználó is, aki a potenciális pénzmosást emelte ki. A 110 ezer követővel rendelkező felhasználó szerint a Tether a világ legnagyobb pénzmosását követi el éppen, mely rendkívül jövedelmező lehet, viszont csak egy darabig. Ezek az állítások, és az, hogy a Tether megegyezett a New York-i főügyésszel az Egyesült Államok határidős árutőzsdei kereskedési bizottsága által kiszabott 41 millió dolláros pénzbírságnak, rendkívüli aggodalomra ad okot.
A Tether vezetése továbbra is optimista
A stablecoin piac jelenleg 156 milliárd dollárra rúg a CoinGecko adatai szerint, melyből 107 milliárd dollárért a Tether felel, vagyis dominanciájuk közel 69%-os. A Tether vezérigazgatója, Paolo Ardoino előnyösnek tartja azt, hogy az iparágat egy ennyire stabil és szabályozási környezetnek megfelelni vágyó szereplő vezeti. A Tether számtalanszor működött már együtt a hatóságokkal, most viszont saját magukra szeretnének koncentrálni.
Ardoino elmondása alapján a Tether következő szintlépése az AI-integrációban rejlik, mely hozzáférhetőbbé és hatékonyabbá tenné a stablecoin-szereplő működését. A Tether olyan ágazatokba fektet be egyébként, mint a megújuló energia és a Bitcoin bányászat, elengedhetetlen az AI-integrációra törekvő stratégiai lépés, mely a nyílt mesterséges intelligencia-modellek iránti elkötelezettséget mozdítja elő.