Tesztrepülésre indul a turistáknak szánt űrballon
Tesztrepülésre indul idén szeptemberben Szaúd-Arábiából a turistáknak szánt űrballon, amely egészen a sztratoszféráig röpíti majd utasait. A Halo Space spanyol startup első kereskedelmi útjára 2026-ban kerülhet sor.
A tervek szerint az űrballon minden egyes repülés alkalmával nyolc utast és egy pilótát fogad majd a fedélzeten. A ballon akár 35 km-es magasságba is emelkedhet, ahonnan a turisták a kozmoszra nyíló kilátásban gyönyörködhetnek.
Mielőtt azonban az elképzelés valóssággá válna, a startupnak be kell bizonyítania, hogy az űrballon teljes mértékben biztonságos. Éppen ezért az első tesztrepülésre már idén szeptemberben sor kerül, mégpedig Szaúd-Arábiából. A prototípus kapszula 30 km magasra emelkedik majd a Föld felé, amely során a Halo a technológiai teljesítményét fogja vizsgálni.
„A küldetés célja, hogy aprólékosan megfigyeljük az összes rendszerünket, amelyet az elmúlt három évben fejlesztettük” – jelentette ki Alberto Castrillo, a startup technológiai igazgatója.
Szaúd-Arábia komolyan benne van az űrbizniszben
Szaúd-Arábia már a kezdetektől fogva a Halo kulcsfontosságú partnere. Lehetőséget adott például a vállalatnak, hogy operatív bázisát és végső összeszerelő telephelyét az országban hozza létre. A Halo továbbá szorosan együttműködött a királyság szabályozó hatóságával, a Hírközlési, Űrkutatási és Technológiai Bizottsággal (Communications, Space and Technology Commission, CST). Az ország ugyanis globális vezető szerepet kíván betölteni az űrturizmusban, amiért komoly pénzösszeggel támogatja az iparágat.
A Halo és a CST ígéretet tettek arra, hogy a tesztrepülés során a biztonságot helyezik majd előtérbe. Amennyiben a küldetés sikeres lesz, az űrturisták hamarosan meg is vásárolhatják a jegyeket az útra, amelyre valószínűleg 2026-ban kerül majd először sor. Egy jegy várhatóan 150 ezer euróba fog fájni.
Kapcsolódó: Szaúd-Arábia futurisztikus városának terve kész csőd lett?
Szaúd-Arábia az elmúlt években jelentős előrelépést tett az űrkutatás terén – fő céljai közé tartozik a tudományos kutatás, a már említett űrturizmus, a műholdak fejlesztése, valamint a technológiai innováció előmozdítása. Erősen érdeklődik továbbá a holdküldetésekben való részvétel, illetve egy olyan űrhajós csapat létrehozása iránt, amellyel képes lehet hosszú távú űrmissziók végrehajtására is.