Terjednek a bitcoin újrabefektetési megoldásai: ez lenne a jövő?

Az újrabefektetés, vagyis a restaking, egy innovatív mechanizmus a kriptovaluta-világban, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy ugyanazokat a tokeneket egyszerre több protokollban is lekössék, vagyis stakeljék. A hálózat biztonságának a növelése mellett a felhasználók extra jutalmakban részesülnek, azonban ez számos kockázattal jár.

Bár a restaking koncepciója elsősorban a Proof-of-Stake rendszerekben elterjedt, a bitcoin-tulajdonosok számára is megjelentek olyan megoldások, amelyek lehetővé teszik a passzív bevételt. Az egyik ilyen platform, a SatLayer, nyolcmillió dolláros finanszírozást követően indult el 2024-ben.

Elindultak a bitcoin újrabefektetési platformjai

A restaking narratíva 2024 tavaszán robbant be a köztudatba, amikor megjelent az EigenLayer az Ethereum ETH Price ETH Price hálózatán. A restakingnek hála a validátorok a már lekötött kriptovalutáikat több hálózat biztosítására is felhasználhatják, melyet lehet natív és likvid módon végezni. A natív restaking azon validátorok számára érhető el, akik saját csomópontot üzemeltetnek, míg a likvid restaking esetében a felhasználók a lekötött tokenjeikért cserébe egy likvid tokent kapnak, amelyet más protokollokban is felhasználhatnak további jutalmakért.

A Bitcoin BTC Price BTC Price hálózatán megjelenő restaking-megoldások elsődleges célja a tőkehatékonyság növelése és a hálózat biztonságának a fokozása. A restaking ugyanis lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy ugyanazokat a tokeneket több protokollban is felhasználják, ezzel növelve a hálózat stabilitását.

A bitcoin esetében két ilyen protokollt kell kiemelni. Az egyik a BounceBit, amely úgy teszi lehetővé a bitcoin-tulajdonosok számára a lekötést, hogy az eredeti platformról ki sem kell venniük eszközeiket. A másik népszerű platform a SatLayer, mely moduláris biztonsági megoldások révén kínál likviditást a decentralizált alkalmazások és egyéb protokollok számára.

Sikeres finanszírozás utáni indulás

A SatLayer újrabefektetési platform a Babylonra épül, amit úgy terveztek, hogy áthidalja a bitcoint és a hozamot generáló proof-of-stake hálózatokat. A SatLayer segítségével a felhasználók bitcoin-készleteiket újrabefektethetik, ezáltal olyan protokollok működéséhez járulnak hozzá, mint a Solv Protocol, a Lombard, a Bedrock, a pStake és a PumpBTC.

A platform 2024 nyarán nyolcmillió dolláros finanszírozást gyűjtött össze első körben, ami mögé olyan neves iparági szereplők és vagyonkezelők álltak be, mint a Franklin Templeton, az OKX Ventures, a Mirana Ventures és még sokan mások. Nem titkoltan olyan angyalbefektetők is beálltak a projekt mögé, mint az aPriori, a Custodia Bank, a LayerZero, a Magic Eden, a Sui vagy éppen a Pendle.

Moduláris technológiája révén a SatLayer rugalmasan alkalmazkodik a különböző alkalmazásokhoz, lehetővé téve a testreszabott slashing-mechanizmusokat – magyarul: a nem megfelelően tevékenykedő validátorok büntetését – valamint a Bitcoin Validált Szolgáltatásokat (BVS). A BVS segítségével a fejlesztők olyan szolgáltatásokat hozhatnak létre, melyek a Bitcoin biztonságát és likviditását hasznosítják, növelve a tőkehatékonyságot és a megbízhatóságot.

Verseny az újrabefektetési iparban

A Tracxn adatai szerint az újrabefektetési iparban a CyberConnect, a Lido és a Stader dominanciája megkérdőjelezhetetlen. A 0-tól 100-ig terjedő pontértékkel ellátott projektek közül az előbb említett három protokoll is 60 feletti pontot ért el, míg a SatLayer a 22. helyen áll a 47/100-as értékével.

Bár a Lido dominanciája kiemelkedő az Ethereum miatt, a SatLayer mindössze tíz alkalmazottal indult el bő féléve, most pedig különböző pontok formájában jutalmazzák a felhasználókat, amelyek a későbbiekben átalakíthatóak lesznek a SatLayer natív tokenjére. Jelenleg közel 3300 BTC-t kötöttek le a platformon, ami közel 320 millió dollárnak felel meg.